Dovoz jablek dál ničí české pěstitele

Právo - 24.9.1997

Dovoz jablek dál nicí ceské pestitele

- Také další agrární komodity mají být predmetem jednání s EU

Od zacátku letošního roku do 11. zárí se do CR dovezlo 42 405 tun konzumních jablek a vyvezlo jen 21 685 tun. Rozdíl mezi vývozem a dovozem predstavuje 16,87 % celkové produkce a 28,27 % celorocní spotreby v CR.

S odvoláním na údaje celní statistiky to Právu v úterý sdelila tisková mluvcí Ministerstva zemedelství Marcela Dvoráková. Vetšina do CR dovezených jablek pochází ze zemí Evropské unie. Jablka se proto podle mluvcí stanou jednou z tzv. citlivých agrárních komodit, o níž má 30. zárí v Praze jednat spolecný podvýbor pro zemedelství CR a EU. Dalšími takovými položkami by podle zdroju Práva mohly být rovnež cibule, rajcata, mrkev ci mlécné krmné smesi.

Reálná císla o podílu jablek z dovozu se však pohybují kolem 40 % z rocní tuzemské spotreby i tržní produkce. Konzumních jablek se totiž k 31. cervenci z CR vyvezlo jen 322 tun. Naprostá vetšina z CR vyvezených jablek je totiž v kategorii padanek, jablek urcených ke zpracování na mošt, která se prodávají za podstatne nižší ceny. Mošt z nich se navíc nezrídka z Rakouska ci Nemecka v podobe džusu a štáv vrací zpátky na ceský trh.

Jak uvedl predseda Ovocnárské unie (OU) CR Jaroslav Muška, dovozy konzumních jablek prímo ohrožují domácí pestitele. Ti, aby mohli alespon cást produkce jablek prodat jako konzumní, jsou nuceni jít s cenami pod úroven vlastních nákladu, které podle údaju OU pri šestimesícním skladování ciní 6,90 až 11,70 Kc za kilo, pricemž ceny získávané pestiteli, oscilují od 7,50 do 10 Kc/kg. Rust dovozu vede ke snižování domácí produkce a ústí v postupnou likvidaci nejen pestitelu, ale i skladovatelu ovoce. Ztráty pestitelu a skladovatelu z nerealizované produkce za hospodárský rok 1996/97 se odhadují na 250 miliónu Kc.

Zhoršování odbytu má podle Mušky i cenový aspekt. EU nepripouští dovozy jablek pod cenou 20,42 Kc za kilogram. Prumerná cena jablek dovážených z EU do CR pritom letos ciní 11,60 Kc/kg. Tuzemští ovocnári je nabízejí ješte lacineji. Negativní roli ovšem sehrávají obchodníci, kterí si pri prodeji jablek z domácí produkce pripocítávají obchodní prirážky, které se leckdy pohybují v rádu stovek procent. Pokud je rabat obchodníku 30 %, odbyt domácích jablek výrazne roste, zduraznil šéf OU.

Spotreba konzumních jablek v CR pro letošní rok se odhaduje na 92 000 tun (vcetne jablek k prumyslovému zpracování 120 000 tun). Letos by tuzemští pestitelé meli podle OU sklidit okolo 80 000 tun konzumních jablek (celkove 130 tisíc tun).

Jak Právo informovalo na prelomu cervence a srpna, Ministerstvo prumyslu a obchodu (MPO) vydalo pro rok 1997 licence na dovoz 150 000 tun konzumních jablek, což je množství presahující rocní spotrebu. MPO nerealizovalo ani usnesení vlády, jímž se mel docasne omezit dovoz jablek v období od 14. kvetna do 30. cervna. Miroslav Pruša ze sekce mnohostranné obchodní politiky MPO pro CTI uvedl, že argumentace MZe v jednáních s EU o zmene podmínek vzájemného obchodu by v prípade jablek mohla uspet. Podle Pruši jsou totiž splneny podmínky clánku 19 dohody Svetové obchodní organizace (WTO), který umožnuje clenským zemím zavést ochranná opatrení pri ohrožení domácího trhu na podklade zpusobené újmy.

Omezení ceské strany v prístupu na evropské trhy sice EU uznává, argumentuje však nízkou konkurenceschopností ceské produkce a také tím, že CR dobrovolne omezuje svuj vývoz nekterých komodit, napríklad obilí.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info