Drůbež - 12.1.1999
12.01.1999 | ČZU
Drubež - 12.1.1999
Jatecná kurata
Konec roku 1998 a pocátek roku 1999 se na trhu s jatecnými kuraty vyznacuje urcitým pretlakem v množství nabízených kurat nad poptávkou. V obou posledních týdnech minulého roku byly informace o cenách jatecných kurat mizivé, nicméne informace vedou k hodnotám jatecných kurat v I. jakosti na úrovni 26,50 Kc/kg Kc/kg, minima 25,00 Kc a maxima 26,80 Kc/kg. V prvních deseti dnech nového roku se ceny jatecných kurat podle informací AgroNet, a.s. výrazne nemenily a setrvaly približne na této hodnote. Ceny prumyslových zpracovatelu ve vánocním období a kolem Nového roku se pohybovaly v rozmezí 44,00 až 53,00 Kc/kg, prumerná hodnota cinila 48,00Kc/kg (zrejme se nebude týkat celé republiky z duvodu minima zdroju).
Vejce
Trh s vejci se ve vánocním období podle našeho ocekávání nijak nepohnul, obchodování bylo na nízké úrovni ve srovnání s predešlými léty. To melo bezprostrední vliv na vývoj cenových relací v komodite netrídená konzumní vejce. Ceny se pohybovaly v 51. a 52. týdnu v hodnotách 1,65 až 1,62 Kc/ks.
V prvním týdnu roku 1999 se na spotrebitelském trhu opakovala tendence minulých let - t.j. výrazný "ponovorocní" pokles zájmu o konzumní vejce. Z toho vyplynula snaha zpracovatelu i prodejcu - obchodníku snížit nákupní ceny vajec od prvovýrobcu na minimální hodnoty, ponevadž jsou informováni o urcitých zásobách vajec v techto podnicích.
Snaha je snížit ceny techto nákupu na hodnoty kolem 1,40 Kc/ks u netrídených vajec pri vetších odberech. Prumerná republiková cena netrídených vajec udávaná producenty je 1,60 až 1,63 Kc/ks, nicméne predešlé informace tomu odporují. Ceny trídených vajec v posledním období jsou v prumeru v techto relacích :
XL - 2,10 až 2,25
L - 1,95 až 2,05
M - 1,80 až 1,95
S - ve velkém rozmezí dle dohody.
Export vajec je minimální a za obdobné ci ješte nižší ceny, než pro domácí trh.
Predpoklad na nejbližší období je další stagnace cen jatecných kurat i vajec na nízkých hodnotách.
Další články v kategorii Zemědělství
- Rozšíření povinné vakcinace proti Newcastleské chorobě (12.04.2026)
- Hrabošů bylo v březnu na polích méně než v únoru, přemnožení zůstávají (11.04.2026)
- U veřejných zadavatelů chceme zvýšit podíl lokálních potravin, shodli se ministr Šebestyán s ministryní Mrázovou (10.04.2026)
- Jihomoravští zemědělci žádají vytvoření strategické rezervy nafty pro sklizeň (10.04.2026)
- Šebestyán: Ve veřejném stravování by se mělo častěji vyskytovat české maso (10.04.2026)
- Za „zelené baterie venkova“: Zemědělci a energetici volají po rozumném rozvoji bioplynových stanic (10.04.2026)
- Ústav zemědělské ekonomiky a informací vede Vladimír Eck (10.04.2026)
- CNBC: Po válce na Blízkém východě může ceny potravin zvýšit i jev super El Nino (10.04.2026)
- Europoslanci ze zemědělského výboru podpořili zákaz názvů jako vegetariánský steak (09.04.2026)
- Příliš dobrá sezona brambor přivedla české pěstitele téměř na mizinu (09.04.2026)

Tweet



