EK vzkázala Maďarsku a Polsku, že jednostranné kroky v obchodu jsou nepřijatelné
17.04.2023 | ceskenoviny.cz
Jednostranné kroky týkající se obchodu podnikané jednotlivými členskými státy Evropské unie jsou nepřijatelné, uvedla dnes mluvčí Evropské komise. Informovala o tom agentura Reuters. Polsko a Maďarsko nyní ve snaze ochránit vlastní trhy zavedly do 30. června zákaz dovozu některých zemědělských produktů z Ukrajiny.
Evropská komise podle své mluvčí požádala vládu ve Varšavě a v Budapešti, aby ji seznámily s plány týkajícími se zákazu dovozu obilí a dalších zemědělských výrobků z Ukrajiny. Zdůraznila, že je nutné, aby členské státy taková rozhodnutí koordinovaly s unijními institucemi a připomněla, že otázky obchodu patří do kompetence Evropské unie.
Obilí z Ukrajiny, které se po začátku ruské invaze kvůli zablokovaným černomořským přístavům začalo převážet pozemní cestou přes Polsko a další země, zaplavilo trhy těchto tranzitních zemí. Mělo přitom pokračovat do zemí v Africe a na Blízkém východě, které jsou ohroženy nedostatkem potravin. Polští zemědělci už od loňského léta upozorňovali, že produkce z Ukrajiny sráží cenu, a oni tak nejsou schopni konkurovat. Varšava v sobotu oznámila, že zakazuje dovoz obilí, cukru, semen, mléka a mléčných výrobků a některých dalších potravin z Ukrajiny. Podobné opatření pak udělalo i Maďarsko.
Autor: ČTK
Další články v kategorii Zemědělství
- Vodárenská nádrž Švihov jako klíčový zdroj pitné vody: ministr zemědělství ocenil spolupráci Povodí Vltavy se zemědělskými subjekty a dlouhodobou ochranu vodních zdrojů (21.06.2026)
- Mendelova univerzita posiluje spolupráci v Gruzii. Podporuje farmáře, vinaře i rozvoj regionů (19.06.2026)
- Šéf farmářů: Nestačí jen stěžovat si na špatnou sezonu a čekat na další dotace (19.06.2026)
- iROZHLAS.cz: Česko odpovědělo Evropské komisi k možnému střetu zájmů Babiše (19.06.2026)
- Ministr zemědělství u kulatého stolu řešil aktuální situaci v lesnicko-dřevařském sektoru (19.06.2026)
- EP schválil zmírnění pravidel pro nové genomické techniky šlechtění rostlin (18.06.2026)
- Ředitelkou PK jmenována Zuzana Biniová (17.06.2026)
- Pokles cen zemědělských výrobců snižuje ziskovost zemědělců i možnosti investic (17.06.2026)
- Autonomní stroje mění zemědělství, rozpoznají plevel i plodiny, říká odborník (17.06.2026)
- Jak přiblížit zemědělství dětem? Klíč je v praxi a zážitku (16.06.2026)

Tweet



