Ekologicky čisté produkty budou k dostání na Zelném trhu
03.10.2001 | Slovo
Ekologicky čisté produkty, vypěstované bez použití chemikálií, představí v pátek a sobotu na Biojarmarku v Brně 16 zástupců farem a zpracovatelských firem. "Na Zelném trhu budou vedle ovoce a zeleniny nabízet i víno, koření, koláče, pečivo a biokosmetiku," řekla jedna z pořadatelek Šárka Štefanová.
"Zájem veřejnosti v ČR o bioprodukty vzrůstá, ale jejich nabídka v obchodech stále neodpovídá poptávce," uvedla Štefanová. Dodala, že v ČR se podle statistik ekologicky hospodaří na 3,8 procenta zemědělské půdy, zatímco v Rakousku na devíti procentech a ve většině zemí Evropské unie (EU) na sedmi procentech. Podle ekologů tak situace v českém ekozemědělství není stále dobrá.
Biojarmark je příležitostí pro občany, kteří chtějí získat ekologicky čisté potravinářské produkty označené certifikátem Bio. Udělován je pouze výrobkům z produktů vypěstovaných bez pomoci chemických látek. V ČR dnes ekologicky hospodaří asi 620 biofarem a podniků. Zájemci si jejich produkty mohou koupit na biojarmarcích nebo v obchodech se zdravou výživou.
"Pravdou je, že ekologicky čisté produkty začínají nabízet již i supermarkety. Není to však taková kvalita, jaká by měla být, a také sortiment zboží není tak široký," uvedla Štefanová.
Součástí biojarmarku bude i výstava "Krajina na talíři", která na náměstí Svobody představí biozemědělce.
Další články v kategorii Zemědělství
- Ve velkochovu slepic na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili ptačí chřipku (21.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)
- Projekt Hlídače státu: Agrofert má i přes Babišův střet zájmů zakázky od státu (19.12.2025)
- Itálie a Francie jsou proti rychlému schválení a podpisu dohody Mercosur (18.12.2025)
- Čí zájmy hájí premiér Babiš na jednání Evropské rady k rozpočtu? Naší země, nebo svého agroholdingu? (18.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)

Tweet



