ENDURE: výzkumný projekt EU zaměřený na diverzifikaci ochrany plodin
06.06.2008 | ÚZPI
ENDURE je síť excelence (NoE), v rámci které se spojuje 130 výzkumných pracovníků aktivních v oblasti agronomie, biologie, ekologie, ekonomiky a společenských věd z 18 organizací v 10 zemích EU. Fungování této NoE po dobu čtyř let (2007–2010) finančně podporuje Evropská komise prostřednictvím 6. rámcového programu, priority 5: Kvalita a bezpečnost potravin.
Hlavní cíle, které si NoE ENDURE vytýčila, jsou:
– definovat výzkumné aktivity v EU se zaměřením na snižování pesticidů;
– vytvořit základnu znalostí, přístrojového vybavení a lidských zdrojů podle potřeb zemědělství, průmyslu a neziskového sektoru;
– uspokojovat informační potřeby zemědělců a spotřebitelů.
Koordinátorem projektu je INRA (Francie), výše podpory Evropksé komise činí 11,2 milionů EUR.
Pokroky v ochraně plodin značně přispěly k vysoké výtěžnosti a konzistenci produkce, ale také k novým obavám o zdraví člověka a o životní prostředí. Zvýšené obavy spotřebitelů pokud jde o používání pesticidů vedly k rozvoji systémů hospodaření, které využívají chemické prostředky (včetně pesticidů) v menším rozsahu (viz QLIF).V rámci EU se pracuje na tematické strategii udržitelného používání pesticidů.V rámci projektu ENDURE se uskuteční ve dnech 12.–15. října 2008 ve Francii mezinárodní konference. Více informací o projektu ENDURE.
Další články v kategorii Zemědělství
- Lokální zemědělci jako opora v době globální nejistoty (25.03.2026)
- Dvě členské farmy na Vysočině navštívili účastníci Rady ASZ ČR u příležitosti svého jarního setkání (25.03.2026)
- Řecká vláda chystá dotace na paliva a hnojiva, aby zmírnila dopady drahé ropy (25.03.2026)
- Ministr Šebestyán chce otevřít debatu o předkupním právu na zemědělskou půdu (25.03.2026)
- ÚKZÚZ upozorňuje prodejce nesadbových brambor původem z Egypta na opatření proti šíření karanténní choroby bramboru (24.03.2026)
- Škoda na velkochovu slepic zasaženého chřipkou v Kosičkách je kolem 300 milionů (24.03.2026)
- Sklizeň obilovin ve Zlínském kraji loni vzrostla o 12,5 procenta (24.03.2026)
- Spolupráce MENDELU a Albertu se zaměří na podmínky chovu hospodářských zvířat (24.03.2026)
- Změna klimatu mění zemědělství regionálně, ale i globálně, zjistili vědci (24.03.2026)
- Ve Starém Bydžově na Hradecku začala likvidace chovu kachen s ptačí chřipkou (23.03.2026)

Tweet



