EU pomáhá zlepšit český systém potravinových kontrol
20.09.2004 | ÚZPI
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský oficiálně zahájí twinningový program "Bezpečnost potravin v celém potravinovém řetězci", který je součástí projektu Phare "Posílení politiky bezpečnosti potravin - krmiva". Tento projekt financovaný z EU si klade za cíl splnit požadavky nařízení č. 178/2002/ES týkající se bezpečnosti potravin a zejména zajistit komplexní kontrolní systém zaměřený na rizikové suroviny pro krmiva a nežádoucí látky a produkty ve výživě zvířat. Projekt je financovaný Evropskou unií v rámci programu Phare částkou ve výši 43 milionů Kč (1,35 milionů €) a bude zahrnovat odborná doporučení a předávání vědomostí, včetně poskytnutí specializovaného zařízení. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský bude spolupracovat s Řeckou zemědělskou výzkumnou nadací (Agricultural Research Foundation of Greece - NAGREF), která vyšle do České republiky na krátkou stáž v délce 6 měsíců některé ze svých hlavních odborníků.
Hlavním cílem projektu je uplatňování zásad Bílé knihy o bezpečnosti potravin (Leden 2000), kterou vydala Komise a která požaduje zavedení kontrolního systému, jenž zajistí kontrolu krmiv v rámci celého potravinového řetězce. Projekt si zejména klade za cíl posílit a podpořit politiku bezpečnosti potravin a důvěru spotřebitelů a posílit kontrolu producentů krmiv a rozvíjet systém kontroly jejich uživatelů. Zlepšení vybavení laboratoře ÚKZUZ umožňující odebírat více vzorků, rychlejší odpověď a podstatně širší rozsah analytických technik a analýz zaměřených zejména na nežádoucí a kontaminující látky, jež pro potravinový řetězec představují velké riziko. Projekt poskytne zaměstnancům ÚKZUZ v České republice i ve členských státech EU různé formy dalšího vzdělávání.
K účasti na slavnosti, která se bude konat v malém kongresovém sále v budově sídla Veřejného ochránce práv v Brně, Údolní 39 v 11 hodin, jsou srdečně zváni novináři. Zahájení se zúčastní zástupci Ministerstva zemědělství, Ministerstva financí a zastoupení Evropské komise v Praze, řecké ambasády a nadace NAGREF. Zahájení se rovněž zúčastní zástupci institucí, jež se v České republice zabývají bezpečností potravin, a zástupci oprávněných vysokých škol (zemědělské, veterinární, právnické fakulty MU).
Další články v kategorii Zemědělství
- Masožravý parazit se šíří v USA (15.06.2026)
- Agrofert může získat snadnější cestu k polím. Stát chystá předkupní právo na půdu (15.06.2026)
- Zelené zlato i moderní farmy. Zemědělství otevírá dveře studentům (15.06.2026)
- Soused jim zničil úrodu za miliony. Bezová farma teď vstává z popela (15.06.2026)
- Oblíbený samosběr hrášku v Olomouci začíná. Je slaďounký, láká pěstitel (14.06.2026)
- Co rozhoduje o kvalitě kompostu? Výzkumníci ukazují, jak z bioodpadu vytěžit maximum (12.06.2026)
- Sněmovní jednání svolané opozicí k dotacím Agrofertu skončilo bez výsledku (12.06.2026)
- Vědci testují nový způsob ochrany rajčat před bakteriemi pomocí virů (12.06.2026)
- ASZ ČR a SVTA požadují splnitelná pravidla pro ubytování na rodinných farmách v rámci agroturistiky (12.06.2026)
- Zemědělci letos podali 30.684 žádostí o evropské dotace, podobně jako loni (11.06.2026)

Tweet



