EU se dohodla na reformě trhu s cukrem, ceny klesnou o 36 pct
25.11.2005 | Aktuálně.cz
Evropská unie se dnes dohodla na reformě trhu s cukrem. Ministři zemědělství akceptovali kompromis, podle něhož ceny cukru během čtyř let klesnou o 36 procent. Pěstitelé cukrové řepy mají být za pokles cen odškodněni do výše 64,2 procenta. "Dohodli jsme se na radikální reformě cukerného pořádku, který se nezměnil skoro 40 let. Je to historický okamžik," prohlásila britská ministryně Margaret Beckettová, jejíž země EU předsedá. Ceny cukru mají klesnout ze stávající úrovně 631,9 eur za tunu, což je více než trojnásobek ceny na světovém trhu. Evropská komise původně navrhovala seškrtat ceny o 39 procent a kompenzovat pokles farmářům o 60 procent. Komisařka Mariann Fischerovou-Bölová uvítala, že kompromis byl přijat konsensem; po dvou dnech jednání bylo všem jasné, že se nedá získat více. EU shodu potřebovala, aby evropský cukr přežil prohru ve Světové obchodní organizaci a přislíbené otevření trhu nejchudším zemím světa v roce 2009. Ceny cukru v Evropě jsou momentálně více než třikrát vyšší než na světovém trhu.
Další články v kategorii Zemědělství
- MENDELU koordinuje aktivity k ochraně biodiverzity a udržitelnému hospodaření v Amazonii (16.12.2025)
- SZIF už pozastavil dotace firmám z Agrofertu kvůli Babišovu střetu zájmů (16.12.2025)
- Řečtí farmáři třetí týden protestují s traktory na dálnicích, ohrožují turismus (16.12.2025)
- Sledování propojenosti zemědělců zatím slouží více k buzeraci než k ochraně hospodářské soutěže (16.12.2025)
- EK stále očekává podpis dohody mezi EU a Mercosurem do konce letošního roku (16.12.2025)
- Ministr zemědělství Martin Šebestyán se dnes ujal úřadu, chce posílit rozpočet a zaměřit se na konkurenceschopnost našeho zemědělství (16.12.2025)
- Erozní vyhláška má řešit i vítr, Motoristé plánují změny (15.12.2025)
- Šebestyán vedl zemědělský dotační fond, od letoška zastupoval velké agropodniky (15.12.2025)
- Na Litoměřicku a Nymbursku se potvrdila v malochovech newcastleská choroba (15.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)

Tweet



