Evropská unie zaplavuje trh cukrem
17.10.2005 | Colosseum
Cena rafinovaného cukru, s kterým se obchoduje v Londýně, by mohla v následujících dnech výrazně klesnout v reakci na zvyšování objemu exportů této komodity ze zemí EU. Evropská unie se snaží urychleně zbavit přebytku cukru ve skladech než začnou platit omezení předepsaná Světovou obchodní organizací. Unie včera prodala 107 tisíc tun cukru s rabatem 394,07 eura na tunu, který kompenzuje rozdíl cen na domácím a světovém trhu. Minulý týden prodalo 25 členských zemí Evropské unie 226 100 tun cukru. Množství uskladněného cukru vzrostlo poté, co se produkci cukrovky navýšil loňský vstup nových států do EU.
Světová obchodní organizace by do konce měsíce měla v Ženevě rozhodnout o exportních kvótách pro EU. Očekává se, že bude ponechán původní limit, který platil před loňským rozšířením unie o 10 nových členských zemí, a to 1,2735 milionu tun cukru ročně. Evropská unie se minulý měsíc rozhodla stáhnout produkční kvóty členských zemí o 1,8 milionů tun, což umožní prodej cukru na světový trh bez rabatu, ještě dříve než začnou platit omezení exportu diktovaná světovou obchodní organizací. Podle zprávy společnosti ED&F Man to znamená, že vývoz cukru z EU by mohl v sezóně 2005/06 překročit loňskou úroveň o více jak milion tun. Futures kontrakt cukru s prosincovým termínem dodání dnes v 12:52 našeho času ztrácel na burze Liffe 1 dolar a jeho cena byla 300,1 dolaru za tunu.
Další články v kategorii Zemědělství
- Erozní vyhláška má řešit i vítr, Motoristé plánují změny (15.12.2025)
- Šebestyán vedl zemědělský dotační fond, od letoška zastupoval velké agropodniky (15.12.2025)
- Na Litoměřicku a Nymbursku se potvrdila v malochovech newcastleská choroba (15.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Regenerativní zemědělství se po letech pokusů i praxe jeví jako možné a vhodné (11.12.2025)
- Ministerstvo zemědělství vyhlásilo výsledky veřejné soutěže programu na podporu aplikovaného výzkumu ZEMĚ II (11.12.2025)
- Zemědělci by mohli nově řešit i větrnou erozi, MŽP připravilo novelu vyhlášky (10.12.2025)
- Podcast | Šebek: Nelžeme si do kapsy, že nová vláda bude podporovat malé a lokální farmy (10.12.2025)

Tweet



