Evropu i Severní Ameriku prý čekají delší a úmornější vedra
13.08.2004 | Mladá fronta Dnes
Evropu a Severní Ameriku postihnou v příštích 100 letech vlny vedra, které budou intenzivnější, častější a delší, než jsou období teplého počasí nyní. Vyplývá to z vědecké studie, která je otištěna v nejnovějším čísle časopisu Science. Vědci Gerald Meehl a Claudia Tebaldiová z coloradského střediska pro atmosférický výzkum se pokusili pomocí počítačového modelu, který počítá s přibýváním skleníkových plynů, odhadnout počasí do roku 2100. Vycházeli z vývoje počasí v letech 1961 až 1990 a z vln horka, jež postihly v roce 1995 Chicago a loni Paříž. Podle odhadů v Paříži zemřelo na komplikace z horka 15.000 lidí. Za vln veder zůstávají vysoké teploty i v noci. Podle studie se na nich v případě Chicaga a Paříže bude v budoucnu podílet růst skleníkových plynů. V příštím století se budou vlny mimořádně teplého počasí týkat zejména oblastí, v nichž jsou několikadenní horka běžná už nyní - tedy západu a jihu USA a středomořského pobřeží v Evropě.
Podle modelu se musí Pařížané připravit na horka, která potrvají i 17 dní. Chicagská vedra sice budou v průměru devítidenní, zato však dvakrát do roka. Dlouhá období veder postihnou i oblasti, které byly dosud ušetřeny a jejichž obyvatelé na podobné počasí připraveni nejsou. Příkladem je Německo, balkánské státy, další oblasti Francie a severozápad USA. Meehl a Tebaldiová ve studii nepočítali s tím, že se v příštích letech změní postoj vlád ke globálnímu oteplování. Vědci z Princetonského univerzity přitom v článku informují o 15 technikách, které by mohly současný vývoj oteplování zvrátit. Stačilo by prý využít energii větru, slunce, jadernou energii a různé konzervační techniky. Odborník Stephen Pacala nesouhlasí s názorem, že má-li se začít účinně bojovat proti globálnímu oteplování, musí být nejdřív vyvinuta nová technologie. Základem je prý začít snižovat emise skleníkových plynů ve všech průmyslových provozech.
Další články v kategorii Zemědělství
- Poptávka po rajčatech ze skleníků od elektrárny u Kadaně je velká, řeší vytápění (20.04.2026)
- Cena pšenice skokově vzrostla. Na vině je počasí i geopolitika (20.04.2026)
- Agrární komoru Plzeňského kraje vede Pavel Šrámek, spolumajitel farmy a mlékárny (20.04.2026)
- Udržitelnost dává smysl, říká jihočeský farmář. Dodává sýry na nejlepší smažák v Praze (20.04.2026)
- Vypěstovat melouny v Česku už není problém. Důležité je předpěstování i výběr vhodného druhu (19.04.2026)
- Zelený kruh: Jedy na hraboše, ústupky lovcům vlků a krajina bez ochrany. Komu slouží ministři Šebestyán a Červený? (17.04.2026)
- Zemědělci objevují zlatý důl v akumulaci: Bateriová úložiště mění pravidla hry (17.04.2026)
- Prazdroj inštaloval meteostanice na poslednej slovenskej chmeľnici (17.04.2026)
- Sedláci představili novému vedení MŽP své postoje k aktuálním tématům ochrany přírody (17.04.2026)
- Agrishow se stal nejnavštěvovanějším veletrhem v Brně od roku 2018 (16.04.2026)

Tweet



