Genetika - ekonomická výhoda

Na rozdíl od vetšiny sveta neexistuje v CR speciální program státní podpory genetických manipulací.

Také Ceská republika bude mít, tak jako vetšina evropských zemí, komplexní legislativu o nakládání a oznacování geneticky modifikovaných organismu (GMO). Od pocátku príštího roku vejde v platnost zákon o nakládání s GMO, prijatý Parlamentem v dubnu. Snemovna projednává také novelu zákona o potravinách a tabákových výrobcích, která pocítá s oznacováním potravin vyrobených z GMO. Preje si to totiž devadesát procent obyvatel CR.

Oznacování potravin z geneticky upravených produktu a samostatné oznacování techto produktu vítají krome vetšiny lidí také vedci, firmy, jež se jejich výrobou zabývají, politici a také stále duležitejší instance, se kterou se ale již dnes musí pocítat - celosvetová organizace Greenpeace. I když ekologictí aktivisté ve zmínených normách vidí další nedostatky - vadí jim napríklad absence sankcí za škody, jež tyto produkty ci potraviny mohou zpusobit. O tom je koneckoncu celý spor o GMO. Jde jiste o opatrnost lidí z nového objevu, ale také o težbu z této opatrnosti. Ackoli je zrejmé, jak se tento spor vede a kdo jej predevším vyvolává, zustává fakt, že GMO prinášejí obrovské množství donedávna netušených výhod. A kdo má na trhu výhodu, slaví úspech.

Znacení potravin z GMO muže potraviny prodražit

Ackoli si to lidé z drtivé vetšiny prejí, povinnost znacení potravin vyrobených z GMO stírá jednu z výhod genových manipulací. Úspora nákladu pri výrobe surovin pro výrobu muže být na druhé strane vynulována zvýšenými náklady na znacení.

Pripravovaná legislativa jde dokonce zbytecne daleko tím, že nerozlišuje mezi potravinami, které GMO obsahují nebo v nich zustávají a potravinami, které sice byly z GMO vyrobeny, ale již je neobsahují. Znamená to, že v obchodech by byly znacené jako GMO potraviny z první kategorie. Vyšší náklady tedy zapríciní znacení surovin a potravin ve všech etapách výroby, kterých je nekolik.

Lidé jsou opatrní predevším v Evrope

Do genetických manipulací lidé mimo jiné vnášejí nadeji, že potraviny vyrobené z geneticky pozmenených plodin dokáží uspokojit zvyšující se celosvetovou poptávku po potravinách. Je nás na Zemi na šest miliard, za nekolik desítek let nás ale bude deset miliard.

Vedci pri vysvetlování neškodnosti pripomínají, že genetické manipulace jsou pouze urychlením již tradicních procesu šlechtení a krížení. Podle Jaroslava Drobníka z Biotechnologického ústavu AV CR využívají genetictí inženýri mutací, které príroda produkuje sama. "Clovek je však netrpelivý a tyto mutace vyvolává mnohem rychleji než príroda." Z vlka tak napríklad vytvoril veškeré rasy domácích psu. "Samotná skutecnost, že byly GMO odvozeny vložením urcitých cizorodých genu, nemá z hlediska zdravotního u soucasné tzv. první generace GM plodin pro spotrebitele žádný faktický význam," tvrdí také na obranu GM profesor Drobník.

Presto jsou lidé velmi opatrní a požadují oznacování GM potravin a stažení z prodeje. Není divu, celá polovina obyvatel CR neví, co jsou potraviny vyrobené z GMO. Ani v USA nejsou spotrebitelé príliš informováni, ovšem z jiných duvodu než Evropané. Americany spíše zajímá obsah vitamínu ci kalorií, nikoli zpusob, jakým byly vyrobeny. Podle Gallupova ústavu slyšelo dostatecne o problematice geneticky manipulovaných potravin jen deset procent lidí. Z tech, co se považují za dostatecne informované, podporuje biotechnologie, vcetne GM, 66 procent dotázaných, z cástecne informovaných 63 procent, z méne informovaných 42 procent a neinformovaných 30 procent. Z celkové populace za rizikové pro spotrebitele považuje modifikované potraviny 27 procent a vetšina (53 procent) je považuje za bezpecné. Že GM potraviny škodí zdraví, si pak myslí tretina Cechu, 29 procent si myslí opak, zbytek neví.

Ekonomické výhody genetických manipulací

Minimálne tri roky pestují americtí farmári napríklad geneticky pozmenenou kukurici (Bt-kukurici), obsahující cizorodý gen. Je z bakterie Bacillus thuringiensis. Tento gen produkuje bílkovinu, která je jedovatá pro nejvetšího hmyzího škudce na kukurici - zavíjece kukuricného. Ten po požití cásti rostliny umírá.

Transgenní kukurice v Evrope nemá príbuznou rostlinu, to znamená, že se nemuže s nicím krížit. Predevším však hubení škudce je touto metodou mnohem úcinnejší. Zemedelci proti nemu nemusí používat žádné insekticidy, což by mohli privítat ekologové. Farmári zaznamenali až tricetiprocentní rust výnosu z hektaru.

V letech 1996 - 1998 byl v americkém státe Iowa proveden výzkum, ze kterého vyplývá hospodárský úspech pestování Bt-kukurice. Podíl farmáru, kterí snížili nebo vubec vynechali použití insekticidu, narustal od 13 pres 19 na 26 procent v roce 1998. Více než ctvrtina, kterí použití postriku snížili ci zcela vyloucili, tak podle pruzkumu ucinili ne pro zvýšení výnosu, nýbrž pro ochranu užitecného hmyzu.

Stejne tak výhodná pro farmáre je vyvinutá tzv. Roundup Ready cukrovka, která obsahuje gen odolnosti proti herbicidu Roundup (totální herbicid hubící nežádoucí plevele, vlastní plodine však neubližuje). Ten se tak nemusí tak casto používat (trikrát až ctyrikrát méne) a lze ho aplikovat v libovolné fázi zrání rostliny. Stoprocentne pak úcinkuje na všechny druhy plevelu. Úspora za herbicidy muže pro zemedelce cinit více než 4 tisíce korun na hektar.

Výhody neprinášejí genetické manipulace jen zemedelcum. Genetici v USA napríklad vyvinuli trpaslicí, ale plnohodnotné verze nekterých rostlin. Príslušný gen má regulovat produkci steroidního hormonu, který pohání rust rostlin i živocichu. Sekání trávy by tak bylo nutné jen jednou ci dvakrát do roka.

Zeme tulipánu Nizozemsko dala na trh genove manipulovanou kvetinu. Jde o karafiát, kterému byla z petúnie genove prenesena syte modrá barva, která však na karafiátu prevzala odstín svetle fialové. Pestitelé kvetin se po mnoho let snaží vyšlechtit modrou kvetinu trvaleji udržitelnou v rezaném stavu. Dosud všechny modré kvetiny po uríznutí rychle vadnou. Šlechtitelé se proto prestali snažit dát prirozene modrým kvetinám vetší trvanlivost a s využitím nejnovejších poznatku genetiky prešli zatím k jednoduššímu prenosu modré barvy na odolnejší typy kvetin.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info