Genově mutovaná pšenice z Monsanto nepůjde na trh
12.05.2004 | Právo
Zastavit úsilí o prodej nového typu pšenice, geneticky modifikované (GM) proti plevelům, se v pondělí rozhodla obří biotechnologická společnost Monsanto se sídlem v americkém St. Louis. Vývoj GM obilniny přitom firmu stál milióny dolarů. "Sešlo se najednou mnoho vlivů," uvedl mluvčí Monsanta Chris Horner. "Situace není vhodná, abychom pokračovali." Zastánci organického zemědělství a ekologická hnutí chápou rozhodnutí firmy jako kapitulaci před odporem spotřebitelů ke GM potravinám.
Pšenice je totiž velmi úzce spjata s chlebem a pečivem vůbec, což představuje celosvětový symbol stravy. I když negativní účinky genetické modifikace na člověka nebyly prokázány, vážně poškozují životní prostředí.
"Je to pro Monsanto těžká porážka a současně zasloužené vítězství farmářů a spotřebitelů celého světa," řekla Ronnie Cummingsová z americké Společnosti pro organickou výživu. "Podle mne jde o začátek konce GM rostlin," předpověděla.
Zřejmě bezprostředním impulsem pro odklon od zavedení GM pšenice se staly varovné signály z Japonska, že tamní spotřebitelé GM pšenici nepřijmou. Tam totiž směřuje nejvýznamnější část amerického exportu pšenice. Navíc by citlivý trh mohl nejen odmítnout nový GM produkt, ale klesl by zájem i o dosavadní - sóju a kukuřici. I v Kanadě, kde na jaře aktivisté zahájili kampaň proti geneticky modifikovaným potravinám, hrozilo odmítnutí. Horner však přesto oznámil, že firma program jen pozastavuje a zváží, "kdy a zda" nastane vhodná chvíle se k němu vrátit.
Další články v kategorii Zemědělství
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)
- Projekt Hlídače státu: Agrofert má i přes Babišův střet zájmů zakázky od státu (19.12.2025)
- Itálie a Francie jsou proti rychlému schválení a podpisu dohody Mercosur (18.12.2025)
- Čí zájmy hájí premiér Babiš na jednání Evropské rady k rozpočtu? Naší země, nebo svého agroholdingu? (18.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)
- Řečtí zemědělci pokračují v blokádách i po příslibu více peněz (18.12.2025)

Tweet



