Inflaci poženou strmě vzhůru potravinařské výrobky
09.10.2003 | Denik.cz
Setrvalý stav. Tak lze nejpřesněji charakterizovat zářijový vývoj cenové hladiny. Spotřebitelské ceny proti témuž měsíci před rokem nezaznamenaly žádný pohyb a inflace tak zůstala nulová. Proti srpnu cenová hladina v září klesla o 0,5 procenta. Data ve středu zveřejnil Český statistický úřad. Na poklesu se významně podepsalo sezonní zlevnění zájezdů. Přestože potraviny byly letos v září stále ještě levnější než loni ve stejném měsíci, očekávají ekonomové již obrat cen k růstu. „Zahraniční zájezdy s koncem sezóny zlevnily meziměsíčně o 24,3 procenta. Spotřebitelské ceny díky tomu skončily v záporu. Nebýt toho, měli bychom nyní inflaci již výrazně vyšší,“ vysvětlil Vladimír Pikora z Volksbank.
Ekonomové si všímají také zářijového zdražování potravin, jejichž ceny se proti srpnu zvedly o 0,8 procenta. To sice není obrat nikterak dramatický, avšak nepřízeň počasí a letošní slabší sklizeň přispějí k dalšímu zdražování. „Ceny potravin začaly po několika měsících růst. Vzrostly ceny masa o 2,6 procenta, z toho ceny vepřového o 5,5 procenta, čerstvé zeleniny o 2,2 procenta, brambor o 5,9 procenta a cukru o 1,8 procenta. Ceny potravin přitom mají předpoklad k dalšímu růstu, zdražování již avizovaly například pekárny,“ podotkl Jozef Kovalovský z ČSOB.
A tak, ač proti loňskému září byly potraviny letos stále ještě levnější, obrat podle ekonomů zaznamenáme už brzy. „K tlaku na růst cenové hladiny pomohly také pohonné hmoty, které v září v průměru vzrostly o 1,6 procenta. Jejich zdražení bylo důsledkem vzestupu cen ropy a slabší koruny vůči dolaru. Jen v srpnu se cena ropy zvýšila o více než čtyři procenta a koruna vůči dolaru oslabila o 4,2 procenta,“ podotkl hlavní ekonom Patria Online David Marek. Upozornil však na kolísavost kurzu i cen ropy, které koncem září opět klesly, zatímco koruna k dolaru výrazně posílila.
Ekonomové se shodují, že období deflace, tedy poklesu cen, zářím zřejmě končí a nastane obrat k jejich pozvolnému růstu. Podle Pikory se spotřebitelé dokonce dočkají několika cenových skoků. Na celkovém růstu inflace se podle něj bude například podílet i zrušení desetníků a dvacetníků. „Někteří prodejci totiž budou zaokrouhlovat směrem nahoru. Index spotřebitelských cen by proto mohl vzrůst o 0,2 až 0,3 procenta,“ předpovídá. Koncem roku by se tak inflace měla vyšplhat k jednomu procentu, což je ovšem stále ještě velmi příznivé číslo. „Další růst inflace způsobí vyšší daně na některé zboží v lednu příštího roku. Prudký skok cen zažijeme v květnu, kdy vzroste daň z přidané hodnoty u služeb,“ předpokládá Pikora.
Další články v kategorii Zemědělství
- Požár v obří líhni Agrofertu: Z budovy pro miliony kuřat musely prchat desítky lidí (29.04.2026)
- Fond prověřuje kvůli možnému střetu zájmů dotace pro Agrofert za miliardu (28.04.2026)
- Bluetongue: období sezónně prosté KHO pomalu končí (28.04.2026)
- Z Česka bude možné vyvážet hovězí a vepřové maso do Singapuru, uvedli veterináři (28.04.2026)
- U Utína na Havlíčkobrodsku je nová vinice, majitelé budou hrozny sami zpracovávat (28.04.2026)
- Polovina území ČR trpí silným půdním suchem, i kvůli suché a teplé zimě (28.04.2026)
- Studie: Menší pole mohou snížit počet hrabošů v krajině i škody na úrodě (27.04.2026)
- Ruská továrna na hnojiva byla cílem ukrajinských dronů v dubnu již podruhé (27.04.2026)
- Sehnat půdu v Praze není pro malé farmáře problém, chybí jim metodika (27.04.2026)
- Sedláci v ASZ ČR nepodporují plošnou aplikaci hubících prostředků proti hraboši polnímu (24.04.2026)

Tweet



