Z Maďarska a Slovenska lze opět dovážet zvířata, nákaza se dále nešíří
18.03.2025 | ceskenoviny.cz
Z Maďarska a Slovenska je ode dneška opět možné převážet ovce, kozy, prasata a skot. Státní veterinární správa (SVS) rozhodla o ukončení zákazu i kontrol na hranicích, protože podle ní nic nenasvědčuje tomu, že by se slintavka a kulhavka nadále šířila. Zákaz dovozu vydala správa minulý týden kvůli výskytu nákazy v Maďarsku poblíž slovenské hranice. K rozvolnění pravidel správa přistoupila po ukončení likvidace ohniska nákazy.
"V rámci opatření SLAK jsme zkontrolovali 278 vozidel přepravujících hospodářská zvířata. U tří z nich jsme zjistili porušení pravidel – chybějící dokumentaci nebo neoprávněnou přepravu. Případy jsme oznámili a dvěma vozidlům byl odepřen vstup do ČR," uvedla dnes policie na síti X ke kontrolám z minulého týdne. Zákaz dovozu zvířat kontrolovali inspektoři spolu s policisty a celníky na hranicích i ve vnitrozemí Česka od 11. března.
I nadále zůstává v platnosti soubor opatření zvyšujících biologickou bezpečnost v chovech vnímavých zvířat s cílem zabránit možnému zavlečení mimořádně nakažlivého onemocnění do chovů v ČR, uvedl v pondělí ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Nově upravená opatření například požadují u vozidel přepravujících živá zvířata ze zahraničí, která se v posledních 21 dnech pohybovala v uzavřených pásmech okolo ohniska nemoci, doklad o provedení dezinfekce vozidla před nakládkou zvířat. Chovatelé zároveň povinně povedou záznamy o vjezdu vozidel do hospodářství a budou je uchovávat 12 měsíců.
Do chovů a takzvaných svodů kopytníků, což jsou místa, kde jsou shromažďována zvířata z různých hospodářství a následně se z nich vytvářejí skupiny pro obchodování, nesmějí vstupovat lidé, kteří se v posledních 21 dnech pohybovali v uzavřených pásmech kolem ohniska v Maďarsku a na Slovensku. Provozovatelé budou o vstupu cizích osob muset vést záznamy, nařídila SVS.
Veterinární správa bude rovněž pokračovat v namátkových kontrolách přepravců ve spolupráci s policisty a celníky.
Slintavka a kulhavka je vysoce nakažlivé virové onemocnění nepřenosné na člověka, pro chovy je však velmi nebezpečné. V případě výskytu je nutné veškerá zvířata v chovech utrácet. V Československu se onemocnění naposledy objevilo v roce 1975.
Autor: ČTK
Další články v kategorii Zemědělství
- Kontroly na hranicích s Rakouskem skončily (29.04.2025)
- Poláci kvůli ptačí chřipce vybili 11,5 milionu kusů drůbeže, zjistili 82 ohnisek (29.04.2025)
- Školáci získávají ve výzkumném ústavu vztah k přírodě (29.04.2025)
- Pálení trávy a oheň na zahradě: Kdy je to legální a kdy riskujete pokutu? (28.04.2025)
- MZe od úterý ruší hraniční kontroly s Rakouskem kvůli slintavce a kulhavce (28.04.2025)
- Češi loni zvýšili útraty za květiny o 1,8 mld. Kč na rekordních 18,137 mld. Kč (28.04.2025)
- Pět vinařských obcí láká na festival otevřených sklepů, zapojí se 34 vinařství (28.04.2025)
- Mladý zemědělec: Vítězové budou mít vyšší šanci na studium v Opavě (28.04.2025)
- Výzkum z českých laboratoří dobývá svět: Patří mezi nejlepší na světě (27.04.2025)
- Slovensko hodlá výrazněji rušit restrikce kvůli slintavce v květnu, řekl ministr (25.04.2025)