Investujte do pšenice
22.10.2002 | Colosseum
Investoři našli náhradu za akcie na komoditních trzích.
Přetrvávající nedůvěra v akciové trhy obrací zájem drobných investorů na komodity.
Spekulace na komoditních trzích nabízejí ve srovnání s akciovými trhy vyšší výnos, ale i vyšší riziko. Investice do tzv. futures a opcí je proto vhodná jen pro investory, kteří počítají i s případnou ztrátou vložených peněz.
Lidé, kteří dávají v současnosti komoditním trhů přednost před trhy akciovými, radí analytici nákup opcí a futures například na obilniny, zvláště pak pšenice. Zájem o obilniny vzrostl díky zprávě FAO, ve které se uvádí, že produkce obilnin ve světě za poslední rok klesla, zatímco jejich spotřeba neustále roste.
Pokud by měl investor zájem investovat do nákupu pšenice ve formě futures, musí mít k dispozici minimálně dva tisíce amerických dolarů. Pokud by se cena pšenice zvedla od října do prosince tohoto roku ze současné ceny 410 centů za buschel o 30 centů, bude zisk na vložených penězích představovat 1 500 dolarů. Třicet centů je přitom odvozeno od stávajícího maxima kontraktu na buschel pšenice.
Světová produkce obilnin a olejnin letos kvůli nepříznivému počasí klesá. Nejhůře dopadá pšenice, kde výrazný propad zaznamenaly především Spojené státy, Kanada a Austrálie. Před dvěma lety tak stačily zásoby uživit svět po dobu 95 dní, dnes je to jen 78 dní. To vede k prudkému růstu ceny pšenice. Od začátku roku si pšenice polepšila o 40 %.
Podle Radky Procházkové z Komise pro cenné papíry je však nutné sjednávat futures kontrakty pouze přes obchodníky, kteří mají od Komise licenci na obchodování s deriváty. Mezi tyto firmy patří například ABN Amro Asset Management, ČSOB, Colosseum, Citibank, či Raiffeisenbank.
Komodity, respektive futures a opce na komodity jsou alternativní investicí. Proto jsou vhodným doplňkem například investic do podílových fondů, či akcií, protože neodrážejí hodnotu klasických investic a tudíž můžou vyrovnávat hodnotové propady investorů v době, kdy se akciím, případně dluhopisům nedaří.
Zájem o futures kontrakty dokazuje prudký růst objemu obchodů s finančními a komoditními futures a opcemi. Jen na amerických burzách vzrostl zájem o futures o 25,4 %. Na neamerických burzách stoupl zájem celkově o 58,6 %, kdy futures kontrakty za prvních šest měsíců roku 2002 stouply o 9,9 %, a opce dokonce o 105,4 %.
Další články v kategorii Zemědělství
- Itálie a Francie jsou proti rychlému schválení a podpisu dohody Mercosur (18.12.2025)
- Čí zájmy hájí premiér Babiš na jednání Evropské rady k rozpočtu? Naší země, nebo svého agroholdingu? (18.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)
- Řečtí zemědělci pokračují v blokádách i po příslibu více peněz (18.12.2025)
- Česko rozšiřuje plochy ekologického zemědělství. Bio obiloviny a tradiční odrůdy nabývají na oblibě (18.12.2025)
- Důslednější ochranu zvířat před týráním mají zajistit přísnější pravidla (17.12.2025)
- Důvody k optimismu pro sedláky z rodinných farem existují i v nepříznivých časech (17.12.2025)
- Zemědělská a plastikářská firma Patria Kobylí loni snížila ztrátu na 4,7 mil. (17.12.2025)
- Český vědec, který vrátil vědě vůni bylin. Roman Pavela získal prestižní světové ocenění ScholarGPS (17.12.2025)
- Šebestyán vidí jako prioritu úpravu zemědělského rozpočtu, má ho za podhodnocený (17.12.2025)

Tweet



