Jak se klonovalo u nás

MF Dnes 24.1.2000

Jak se klonovalo u nás

V týmu vědců Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi, kde začátkem 80. let používali obdobnou techniku klonování jako nyní oregonští vědci, byl i Josef Fulka mladší.

Tehdy jste se zabývali klonováním skotu. Proč?

Tehdy byl zájem o soběstačnost ve výrobě masa a mléka. Předpokládali jsme, že takto bude možné získávat více telat od špičkových rodičů. A začalo se to dařit. Po roce 1989 přestal být o soběstačnost zájem. Masa i mléka je dost, takže jsme pokusů nechali.

Byly vaše pokusy obtížné?

Neměli jsme špičkové vybavení jako Američané. Embrya jsem prostě rozdělil skleněnou jehlou pod mikroskopem. Když se z jednotlivých částí ve zkumavce vytvořily samostatné zárodky, přenesli jsme je do kravských děloh, kde dorostla, a kráva je porodila. Získali jsme několik geneticky totožných telat. Oregonští výzkumníci zatím mají jedinou takto klonovanou opici, takže je možné, že u primátů je tento proces obtížnější.

Myslíte, že lidé budou někdy tuto techniku používat, aby se jim narodila identická dvojčata?

Teoreticky to snad možné je. V roce 1993 Kanaďan Jerry Hall rozdělil lidské embryo, nechal zárodky chvíli vyvíjet ve zkumavce a pak je zničil. Ve většině zemí světa však nejsou podobné pokusy na lidských zárodcích povoleny.

(jet)

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info