Jan Becher není značka, volal údajný dědic. Prohrál
01.04.2008 | Aktuálně.cz
Zdeněk Hoffmann, který tvrdí, že je dědicem práv k výrobě slavné Becherovky, neuspěl v dalším sporu. Nejvyšší správní soud zamítl šest jeho stížností, které se týkaly ochranných známek souvisejících s tímto světoznámým nápojem. Hoffmann se u soudu snažil zvrátit verdikty Úřadu průmyslového vlastnictví, v nichž se domáhal neplatnosti značek, jako je Jan Becher, Original Becher Bitter nebo Johann Becher JB 1807.
Smlouva v domku
Ani v jednom sporu neuspěl, všechny jeho stížnosti soud zamítl. Jde přitom o spor, který se vleče už více než deset let. Doklady o svém právu na Becherovku měl Hoffmann najít po smrti otce, když uklízel domek. O dědictví do té doby on ani matka neměli tušení.
Další soudničky
Smlouvu umožňující výrobu becherovky i originál receptury údajně získal jeho děda Josef Hoffman v roce 1939 od Alfreda Bechera, společníka firmy Johann Becher. Soudy už ale v minulosti řekly, že Hoffmannovi neprokázali pravost smlouvy. Ta je údajně sepsána 1. března 1939, ale použité kolky na dokladu pocházejí z emise vydané až po 3. květnu 1947. Hoffmann se přitom na Slovensku na výrobě becherovky domluvil spolu s dalšími podnikateli. Likér se prodával v téměř stejných lahvích a se stejnými etiketami, jaké používala karlovarská becherovka.
Vězení za becherovku
Za porušení práv k ochranné známce mu soud uložil půl druhého roku vězení, Hoffmann se odvolal.
Už předloni soud zakázal manželům Jiřině a Zdeňku Hoffmannovým, aby užívali nebo udělovali třetím osobám licence k užití ochranných známek společnosti Jan Becher.
Bylinný likér Becherovka vytvořila už před dvěma stoletími v roce 1807 rodina Becherova. Ochranné známky náležející k likéru se pak datují o sto let později - k roku 1919. Po druhé světové válce, ještě před nástupem komunismu v roce 1948, byla továrna společnosti Jan Becher - Karlovarská Becherovka v Karlových Varech zkonfiskována státem.
Továrna byla znárodněna a v roce 1996 proběhla privatizace podniku. Současným stoprocentním vlastníkem společnosti je francouzské konsorcium Pernod Ricard, druhý největší výrobce destilátů a vína na světě.
Další články v kategorii Zemědělství
- Ministři zemědělství a životního prostředí se shodli na nutnosti urychlit obnovu území po povodních i na racionálním přístupu k ochraně půdy před erozí (26.03.2026)
- Kvůli zablokovanému Hormuzskému průlivu výrazně zdražují zemědělská hnojiva (26.03.2026)
- Projev předsedy ASZ ČR z konference v Senátu (26.03.2026)
- Lokální zemědělci jako opora v době globální nejistoty (25.03.2026)
- Dvě členské farmy na Vysočině navštívili účastníci Rady ASZ ČR u příležitosti svého jarního setkání (25.03.2026)
- Řecká vláda chystá dotace na paliva a hnojiva, aby zmírnila dopady drahé ropy (25.03.2026)
- Ministr Šebestyán chce otevřít debatu o předkupním právu na zemědělskou půdu (25.03.2026)
- ÚKZÚZ upozorňuje prodejce nesadbových brambor původem z Egypta na opatření proti šíření karanténní choroby bramboru (24.03.2026)
- Škoda na velkochovu slepic zasaženého chřipkou v Kosičkách je kolem 300 milionů (24.03.2026)
- Sklizeň obilovin ve Zlínském kraji loni vzrostla o 12,5 procenta (24.03.2026)

Tweet



