Jan Kavan patrně opustí Konvent
02.08.2002 | Denik.cz
Jan Kavan patrně opustí Konvent, hledá se nástupce
Pokud by se bývalý ministr zahraničí a nynější sociálnědemokratický poslanec Jan Kavan vzdal funkce českého zástupce v Konventu EU, o jeho nástupci by rozhodovala vláda. S největší pravděpodobností by se jím stal člověk blízký sociální demokracii. Kdyby Kavana nahradil někdo z jiné strany, muselo by se stranicky přerozdělit patrně celé šestičlenné zastoupení země v Konventu, který na jaře zahájil mnohaměsíční debatu o reformách EU.
Odchod Kavana z Konventu připustil ve středu ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). I Kavan před časem uvedl, že uvažuje o tom, zda je možné vykonávat kvalitně všechny tři funkce, které teď zastává: je ještě předsedou Valného shromáždění OSN a poslancem. Podle Svobody je skloubení těchto tří funkcí časově i technicky náročné.
Česká republika má v Konventu tři zástupce. Každý má jednoho náhradníka. Po jednom zástupci a náhradníkovi vybraly letos v zimě a počátkem jara vláda, sněmovna a Senát. Vláda vybrala Kavana a jako jeho náhradníka politického ředitele ministerstva zahraničí Jana Kohouta. Sněmovnu zastupuje místopředseda ODS Jan Zahradil a jako náhradník další místopředseda ODS Petr Nečas. Horní komoru reprezentuje senátor zvolený s podporou bývalé čtyřkoalice a exministr zahraničí Josef Zieleniec. Jeho náhradníkem je lidovec František Kroupa.
Na stranickém zastoupení Česka v Konventu se strany dohodly dávno před červnovými volbami do sněmovny a změnou vlády. ČSSD, ODS a koalice lidovců a unionistů tehdy argumentovaly tím, že mají největší zastoupení v obou parlamentních komorách, a proto obsadí křesla v Konventu právě tyto subjekty. Náhradníka se snažila ve sněmovně prosadit i KSČM, ale nezískala podporu.
Pokud jde o další funkce, je méně pravděpodobné, že se Kavan vzdá mandátu poslance. Sněmovní jednací řád obecně nabízí několik způsobů, jak to může kterýkoli poslanec učinit. Zatím nejčastější bylo ústní prohlášení před sněmovnou, ale poslanci se mohou mandátu vzdát i písemně. Kdyby Kavan na mandát rezignoval, ve sněmovně by ho nahradil méně známý sociálnědemokratický politik Miloš Máša. Kavan je řadovým členem zahraničního výboru dolní komory.
Neočekává se ani to, že by Kavan rezignoval na funkci předsedy Valného shromáždění OSN. Kdyby to učinil, nikdo by nemohl zaručit, že jeho případným nástupcem bude znovu někdo z České republiky. Česko by sice někoho nominovat mohlo, ale není pravděpodobné, že by valné shromáždění tohoto kandidáta bez předchozí několikaměsíční diplomatické ofenzívy zvolilo.
Další články v kategorii Zemědělství
- Novinky v národních dotacích: Ministerstvo zemědělství je přizpůsobilo zemědělské praxi (13.05.2026)
- Sady Schwarz z Rokycanska přišly vinou čtyř hodin mrazů 30. dubna o půlku úrody (12.05.2026)
- Čtvrtek patřil výběrům býků na OPB Todně (11.05.2026)
- Zimbabwe vrací 67 farem cizincům, snaží se zlepšit vztahy se Západem (11.05.2026)
- Po loňské mimořádné úrodě čekají ovocnáři ve firmě Zemcheba propad kvůli mrazům (11.05.2026)
- ASZ ČR požaduje, aby stát dořešil sledování propojenosti podniků a předcházel zneužívání dotací (11.05.2026)
- Chránil přírodu a zvířata. Ted Turner po sobě zanechal stovky tisíc hektarů půdy (11.05.2026)
- Skupiny ÚSOVSKO a AGRO 2000 mohou společně převzít Hospodářskou společnost Kutná Hora (11.05.2026)
- Ministr zemědělství diskutoval se zástupci nevládních organizací o budoucnosti českého zemědělství (09.05.2026)
- SZ: Evropská komise zaslala českým úřadům další dotazy k Babišovu střetu zájmů (07.05.2026)

Tweet



