Japonci odmítají potraviny z geneticky upravených plodin

Moravskoslezský den (Agroweb) 18.11.1999

Japonci odmítají potraviny z geneticky upravených plodin

Usedají-li děti z japonského Kawagó na předměstí Tokia k obědu ve školní družině, nic na jejich talířích nesmí být připraveno z geneticky modifikovaných (GM) plodin. Rozhodly o tom místní úřady s ohledem na petice zasílané rodiči. Způsobilo to dokonce tak velký rozruch, že se k zákazu GM potravin ve školních jídelnách rozhodlo v Japonsku dalších sedm místních správ.

Školní rada z Kawagó poskytuje denně obědy 28 tisícům dětí v 56 školách. Potraviny pro jídelny se nakupují zásadně u drobných zemědělců, kam genetická technologie nepronikla. Jsou-li k přípravě jídla potřebné jinde pěstované plodiny, pak musejí být opatřeny certifikátem potvrzujícím, že neobsahují GM složky.

Japonci jsou prý jen pokusná zvířata

"Japonsko je největší dovozce geneticky modifikovaných organismů (GMO) a Japonci slouží jako pokusní králíci pro sledování dlouhodobých vlivů GM potravin na člověka," tvrdí generální tajemnice kampaně proti genetické modifikaci plodin Secuko Jasudová. Kampaně se účastní sto japonských organizací sdružujících konzumenty, zemědělce i náboženské skupiny. Japonská vláda schválila dovoz 22 odrůd šesti geneticky modifikovaných plodin - kukuřice, sójových bobů, řepky, brambor, bavlny a rajčat. Povolení je vydáváno s tím, že tyto plodiny jsou srovnatelné s neupravenými potravinami a liší se od nich pouze obsahem živin. Jasudová se ale domnívá, že tvrzení, že plodina se zakódovaným genem bakterie či jiného organismu je srovnatelná s "normální" plodinou, je zavádějící. Aktivisté kampaně odmítají přijmout zásady, na jejichž základě GM potraviny schvaluje vláda. Domnívají se, že vláda by měla přehodnotit bezpečnostní předpisy pro GMO a do té doby že by měla zakázat dovoz GM potravin do Japonska. Vláda sice s přehodnocením bezpečnosti GMO váhá, ale chce, aby veřejnost měla možnost výběru. Od dubna 2001 budou etikety na potravinách obsahovat informaci o tom, zda byly při jejich přípravě použity GM plodiny. Při tom musí Tokio vyhovět Spojeným státům, které tvrdí, že zavedení povinného označení o genetické úpravě naruší obchod se zemědělskými produkty, jež USA do Japonska vyvážejí. Proto vláda rozhodla, že předpis se nebude týkat krmiva pro zvířata ani těch výrobků, v nichž nebude možné dostupnými metodami zjistit změnu genetického kódu nebo protein, který při genetické modifikaci vzniká.

Tlak veřejnosti na výrobce sílí

Značení se tak vyhne asi 80 procent kukuřice ročně do Japonska dovážené a víc než 75 procent importovaných sójových bobů. V první polovině letošního roku Japonsko dovezlo 9,13 milionu tun kukuřice, z toho víc než 96 procent z USA. Z téměř 2,5 milionu tun dovezených sójových bobů bylo ze Spojených států 86 procent. Kukuřice se v Japonsku téměř nepěstuje a spotřebu sóji si Japonsko samo kryje pouze ze tří procent. Z těchto důvodů, tvrdí vláda, je pro Tokio nepřijatelné zavést tak striktní kontrolu GM, potravin jako třeba v Evropě, která je v základních obilninách soběstačná. Vzhledem k hlasitému křiku veřejnosti ale mnoho japonských potravinářských továren začalo GM plodiny vylučovat z výroby. Například pivovary nebudou do roku 2001 užívat škrob a krupici z geneticky modifikované kukuřice. Do dubna 2001 chtějí zastavit užívání jakýchkoli modifikovaných ingrediencí také producenti dětské výživy. GM plodiny nechtějí používat ani výrobci sójových omáček, šťáv, past, mléka nebo tyčinek obsahujících kukuřici.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info