Je cesta biotechnologie slepá?

Zpráva Turning Point požaduje zmenu dosavadní zemedelské politiky

Více než polovina lidstva se stále ješte živí v zemedelství, ale vetšina drobných výrobcu má zcela nedostatecnou produktivitu.

Agrární velkovýrobci vytlacují drobné rolníky z pudy a jejich usedlosti sdružují do velkých celku, které pak sami spravují. Lidskou sílu nahrazují stroji, místo strídavé sklizne, jež pomáhá obnovovat pudu, pestují na obrovských lánech monokultury urcené na vývoz. Nicí pudu použitím spousty chemikálií a v rostoucí míre geneticky modifikovaných semen. Snaží se zmenit pravidla svetového obchodu a financí tak, aby se proces zprumyslnení zemedelství v chudých zemích co nejvíce urychlil. A tvrdí, že tohle je jediná cesta, jak skoncovat s hladem.

Ve skutecnosti predstavuje takovéto pocínání "návnadu v pasti", tvrdí zpráva washingtonské výzkumné instituce Turning Point, za kterou stojí osmdesát amerických nevládních organizací, které požadují zmenu dosavadního kursu zemedelské politiky. Navzdory rostoucí zemedelské výrobe v uplynulém desetiletí hladovejících lidí pribývalo nesrovnatelne rychleji, než populace samé.

"Globalizované zemedelství amerického typu nevyrábí základní potraviny pro bežné spotrebitele, nýbrž dává prednost luxusnejším a výnosnejším výrobkum na vývoz pro zámožnejší svetovou menšinu," zjištuje zpráva. Napríklad v Africe, kde stále ješte dochází k hladomorum, se místo základních produktu pestuje stále více cukrové trtiny a bavlny, jež se vyvážejí do bohatých zemí. Exportní výroba zabírá nejúrodnejší pudu a vytlacuje z ní malorolníky. Výroba bežných produktu pro místní obyvatelstvo klesá a zemedelci vytlacení z pudy se uchylují do mest, kde znásobují rady chudiny. Dríve sobestacní lidé se stávají bremenem a casovanou bombou.

Zprumyslnení muže krátkodobe zvýšit výrobu, ale dlouhodobe zpusobuje její snížení. Tolik vychvalované "biotechnologické rešení" pro nasycení lidstva, prosazované nadnárodními spolecnostmi, je jejich "trojským konem" k agrární "svetovláde", tvrdí zpráva. Podle jednoho odhadu ohrožuje industrializace zemedelství v chudých zemích živobytí dvou miliard lidí. Kdyby se predstavy nadnárodních spolecností mely splnit, byla by to sociální katastrofa, která muže uvést do pohybu vlny obrovské migrace, jaká nemá obdoby. Odborníci predpovídají, že by došlo k zhroucení celých oblastí.

Zpráva doporucuje dlouhodobe udržitelný zpusob zemedelství, pri nemž je treba méne chemických prostredku, umelých hnojiv a farmak. Pomohlo by to posílit venkov, ochránilo by to mesta pred invazí zchudlých zemedelcu, spotrebitelé by meli zdravejší potravu a zlepšilo by se životní prostredí.

Jan Vítek, Lafayette, Indiana

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info