Jeleni i daňci se pasou u zámku
10.03.2004 | Noviny Chrudimska
V Nových Hradech vzniká farma s chovem jelenů a daňků. Založili ji majitelé zdejšího známého zámku. Hospodářský chov chtějí postupně rozšiřovat a mít z něj profit i díky turistickému ruchu.
Toulovcovy Maštale, kam stále více turistů jezdí na kolech či pěšky obdivovat zdejší pískovcové skály, mají další lákadlo. A to velmi neobyčejné.
Hned za Novými Hrady, vedle silnice na Litomyšl, vzniká jelení farma. Hospodářský chov netradičního zaměření založili manželé Kučerovi, majitelé zdejšího architektonického skvostu, renovovaného rokokového zámku. Na třiceti hektarech běhají jeleni a daňci. K dispozici mají jak louky, tak i les s několika mokřady a studánkami. Rarita se již pomalu stačila rozkřiknout a farmu zpoza plotu zvědavě okukují turisté.
Peníze z masa a turistů
"V okolí vlastníme hodně pozemků, které chceme smysluplně využít. Pro daňky a jeleny jsme se rozhodli právě proto, že je to polodivoká zvěř, která nepotřebuje zvláštní každodenní péči," říká Magda Kučerová. Zvířata potřebují jen občas dokrmovat a na zimu jednoduchý přístřešek, pouze s odvětráváním.
Majitelé zatím drží jen základní stádo zvířat, čítající asi sto kusů jelena evropského a daňka skvrnitého. Jak Kučerová podotkla, potrvá ještě léta, než se podaří chov rozšířit tak, aby se zvěří mohli začít volně obchodovat. Cílem je stav okolo 1200 zvířat. Z vysoké je trojí užitek: maso, parohy a kůže.
"Z perleti parohů se například vyrábějí ozdobné knoflíky, na daňčí parohy se zase dá pomocí zubařské vrtačky malovat. Třeba Němci po podobných produktech úplně šílí," potvrdil ochránce přírody a vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti Železné hory František Bárta.
"Farmu postupně rozšiříme a spojíme s ní také ekonomický profit z turistického ruchu," dodal spolumajitel zámku Petr Kučera. Farma bude po stezkách volně průchozí, aby návštěvníci viděli zvěř po obou stranách plotu.
Bez dotací, ale nestěžují si
Kučerovi prozatím musí oželet jakékoliv nároky na dotace. Evropská legislativa přes sílící lobbing podobných farmářů ze západní Evropy s nimi totiž narozdíl od pěstitelů brambor nebo chovatelů dobytka nepočítá. České zákony tudíž také ne.
Jiná nejbližší jelení farma se nachází na Náchodsku, daňci se pak chovají v Rychnově u Moravské Třebové. Podle informací Bárty na Chrudimsku žijí jeleni volně pouze v nejvyšších partiích Vysočiny a společně s muflony pak ve Slavické oboře. Dančí obora se nachází v Kvítku u Nasavrk.
Další články v kategorii Zemědělství
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)
- Projekt Hlídače státu: Agrofert má i přes Babišův střet zájmů zakázky od státu (19.12.2025)
- Itálie a Francie jsou proti rychlému schválení a podpisu dohody Mercosur (18.12.2025)
- Čí zájmy hájí premiér Babiš na jednání Evropské rady k rozpočtu? Naší země, nebo svého agroholdingu? (18.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)
- Řečtí zemědělci pokračují v blokádách i po příslibu více peněz (18.12.2025)

Tweet



