Kalina: EU nám žádné kvóty nenařídí
05.06.2000 | Agris
Uplatnění kvót na produkci mléka na výzvu Evropské unie, jak to předpokládá přijatý pozměňovací návrh opozice ve schváleném znění zákona o Státním zemědělském intervenčním fondu (SZIF), nebude podle prvního náměstka ministra zemědělství Antonína Kaliny možné. "Evropská unie nám totiž žádný takový krok nenařídí," uvedl v rozhovoru pro AGRIS Kalina.
"Aby bylo dosaženo dikce zákona, bude tedy muset Vláda ČR přijmout nějaký dokument, ve kterém stanoví konkrétní časový termín na zavedení kvót," konstatoval Kalina. Takový termín by mohl být podle jeho názoru obsažen například v národním programu pro přijetí acquis. Připomněl přitom, že regulace trhů s mlékem i cukrem jsou v samotné EU komplikované mechanismy, které nelze spouštět těsně před vstupem ČR do EU. "V zemích Unie se to rozbíhalo čtyři roky," podotkl náměstek. Podle jeho názoru to znamená, že krajním termínem pro uplatnění kvót na domácím trhu je 1.1. 2001. Za dva roky (při předpokládaném vstupu v roce 2003, který zatím žádná strana nezpochybňuje) bychom mohli podle Kaliny tento mechanismus v ČR odzkoušet tak, aby se kvóty nestaly důvodem nepřijetí ČR do EU.
Další články v kategorii Zemědělství
- Erozní vyhláška má řešit i vítr, Motoristé plánují změny (15.12.2025)
- Šebestyán vedl zemědělský dotační fond, od letoška zastupoval velké agropodniky (15.12.2025)
- Na Litoměřicku a Nymbursku se potvrdila v malochovech newcastleská choroba (15.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Regenerativní zemědělství se po letech pokusů i praxe jeví jako možné a vhodné (11.12.2025)
- Ministerstvo zemědělství vyhlásilo výsledky veřejné soutěže programu na podporu aplikovaného výzkumu ZEMĚ II (11.12.2025)
- Zemědělci by mohli nově řešit i větrnou erozi, MŽP připravilo novelu vyhlášky (10.12.2025)
- Podcast | Šebek: Nelžeme si do kapsy, že nová vláda bude podporovat malé a lokální farmy (10.12.2025)

Tweet



