Kam pro maso? Do malého řeznictví
26.08.2006 | Denik.cz
Obyvatelé Česka sice milují velké hypermarkety a nákupní paláce, v nichž lze spojit nákup se zábavou či posezením v kavárně, některé nákupy však pořizují u odborníků. Průzkum společností Incoma Research a GfK Praha to dokládá na oblibě tradičních prodejen řeznictví a malých samoobsluh, kam většina obyvatel Česka míří za nákupem čerstvého masa. Rodinné nákupy běžných potravin pořizuje 75 procent spotřebitelů v hypermarketech, diskontních prodejnách a supermarketech. Pro čerstvé maso ale 23 procent zákazníků zajde do tradičního řeznictví či prodejny "Maso-uzeniny". Dalších 27 procent nakupujících důvěřuje při nákupu masa malým samoobsluhám. Do hypermarketu chodí pro čerstvé maso jen 25 procent zákazníků.
"Spotřebitelé dávají přednost menším prodejnám, které jim zajišťují čerstvé výrobky krátkodobé spotřeby v blízkosti bydliště. Zároveň rádi nakupují čerstvé maso u specialistů," zdůvodnil Pavel Kovařík ze společnosti Incoma Research.Příčiny obliby řeznictví, kde člověk maso vidí ve vitríně pultu, může si je nechat ze všech stran ukázat, a nikoliv umně zabalené ve fólii, do níž pořádně nevidí, mohou částečně spočívat v určité nedůvěře vyvolané loňským skandálem.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce totiž v 18 velkoprodejnách odhalila manipulaci obchodníků s dobou trvanlivosti a prodej prošlých potravin a zkaženého masa. O podobných případech falšování dat výroby, spotřeby a trvanlivosti, které se staly v Německu v obchodě i ve výrobě, přitom informovala i tuzemská média. A tak se malá řeznictví o zákazníky strachovat nemusejí.
Další články v kategorii Zemědělství
- Europoslanci ze zemědělského výboru podpořili zákaz názvů jako vegetariánský steak (09.04.2026)
- Příliš dobrá sezona brambor přivedla české pěstitele téměř na mizinu (09.04.2026)
- Farmáři mohou začít podávat jednotné žádosti, SZIF rozdělí 30 mld. Kč, jako loni (09.04.2026)
- Ovocné stromy, mnohde už v plném květu, ohrozí od pátku do neděle mráz (09.04.2026)
- Rostoucímu zisku celého zemědělského odvětví za rok 2025 pomohli ti, kdo hospodaří efektivně (09.04.2026)
- Vědci na pokusném poli v Olomouci testují geneticky upravený ječmen (09.04.2026)
- Vláda dočasně snižuje spotřební daň u nafty. Snížení maximální výše vratky u tzv. zelené nafty neomezuje podporu (08.04.2026)
- Peruánští vědci zmapovali vliv pesticidů na rakovinu po celé zemi (08.04.2026)
- Zemědělci kvůli zdražování odkládají objednávky hnojiv nebo jich nakupují méně (08.04.2026)
- MZe: O licenci k rituálním porážkám pro účely obchodu nezažádala ani jedna jatka (08.04.2026)

Tweet



