Kanadské úřady ubezpečují spotřebitele o nezávadnosti prodávaných lososů
27.08.2004 | ÚZPI
Na základě dostupných informací konstatoval kanadský ministr zdravotnictví, že v Kanadě prodávaní lososi, chovaní na farmách i volně žijící, nepředstavují pro spotřebitele žádné zdravotní riziko.
Kanadská vláda ujišťuje spotřebitele, že konzumace lososa chovaného na farmách i volně žijícího v moři, prodávaného Kanadě je zcela bez rizika. Toto prohlášení bylo vydáno poté, co se v tisku objevily další zprávy o tom, že konzumace lososa chovaného na farmách představuje pro spotřebitele značné zdravotní riziko. Výsledky nedávného výzkumu, publikované v časopisu Environmental Science and Technology naznačily, že losos chovaný na farmách má v průměru vyšší hladinu polybromovaných difenylesterů (PBDE, které se používají jako protipožární chemické prostředky), než losos volně žijící. Přestože animální studie vykázaly určité negativní účinky PBDE, jsou hladiny těchto látek, nutné k vyvolání škodlivých účinků více než milionkrát vyšší než ty, které byly zjištěny v potravinách, včetně dotyčných ryb. Kanadský ministr zdravotnictví konstatoval, že "na základě v současné době dostupných informací lze tvrdit, že hladiny PBDE, detektované v rybách prodávaných v Kanadě nepředstavují pro člověka žádné zdravotní riziko". Více informací na adrese nebo zde
Další články v kategorii Zemědělství
- Udržitelnost dává smysl, říká jihočeský farmář. Dodává sýry na nejlepší smažák v Praze (20.04.2026)
- Vypěstovat melouny v Česku už není problém. Důležité je předpěstování i výběr vhodného druhu (19.04.2026)
- Zelený kruh: Jedy na hraboše, ústupky lovcům vlků a krajina bez ochrany. Komu slouží ministři Šebestyán a Červený? (17.04.2026)
- Zemědělci objevují zlatý důl v akumulaci: Bateriová úložiště mění pravidla hry (17.04.2026)
- Prazdroj inštaloval meteostanice na poslednej slovenskej chmeľnici (17.04.2026)
- Sedláci představili novému vedení MŽP své postoje k aktuálním tématům ochrany přírody (17.04.2026)
- Agrishow se stal nejnavštěvovanějším veletrhem v Brně od roku 2018 (16.04.2026)
- Jako první u nás vyrábí veganské víno. Je to pracnější, ale rozdíl je poznat, říká vinař Jaroslav Gracl (16.04.2026)
- Mléčný průmysl na Filipínách otevírá nové příležitosti i pro české dodavatele automatizace (16.04.2026)
- Ministerstvo zemědělství zvyšuje podíl lokálních potravin ve veřejném stravování (16.04.2026)

Tweet



