Klaus zamítl zákon, podle něhož měli rolníci prokazovat odbornost
29.01.2004 | Hospodářské noviny
Prezident Václav Klaus vetoval další zákon. Sdělil to Klausův mluvčí Petr Hájek. Novela zemědělského zákona, kterou prezident vrátil sněmovně, měla mimo jiné zavést přísnější podmínky pro podnikání v zemědělství. Po vstupu Česka do Evropské unie měli podle nového zákona lidé, kteří by chtěli podnikat v zemědělství, prokazovat svou bezúhonnost a odbornou způsobilost. Právě to se Klausovi nelíbilo. O zákonu tak bude znovu hlasovat dolní komora, zřejmě už v první polovině února.
"Požadavek navrhovaného vzdělání a rozsah bezúhonnosti při výkonu zemědělské činnosti shledávám nepřiměřeným a neodůvodnitelným," zdůvodnil Klaus své veto. Podmínka bezúhonnosti je podle něj zbytečná a znamená omezení vstupu do odvětví.
"Nevidím dostatečný důvod k tomu, aby ten, kdo ztratí práci, se nemohl živit zemědělskou výrobou, má-li pozemky. Nevidím dostatečný důvod k tomu, aby ten, kdo zdědí zemědělské hospodářství, nemohl v tomto hospodaření pokračovat," míní prezident.
Stejně by podle něj omezení v zákoně komplikovalo podnikání v zemědělství lidem, kteří si pozemky koupí. "Nevidím dostatečný důvod k tomu, aby ten, kdo třeba v životě pochybil a není bezúhonný a koho nikdo nechce vzít do zaměstnání, se nemohl zkusit živit svou vlastní prací," poznamenal Klaus.
Další články v kategorii Zemědělství
- Sedláci v ASZ ČR nepodporují plošnou aplikaci hubících prostředků proti hraboši polnímu (24.04.2026)
- Značku Výrobek roku Libereckého kraje ponese dalších deset regionálních výrobků (24.04.2026)
- SZIF zveřejnil analýzy k dotacím Agrofertu, chce předejít spekulacím (24.04.2026)
- Jarní mrazy ohrožují třešně, jabloně i brambory, na hodnocení dopadů je brzy (24.04.2026)
- Půda pro mladé zemědělce v ohrožení. Vládní poslanec navrhuje omezení pachtu státních pozemků (24.04.2026)
- EK navrhla pozastavení akreditace slovenské zemědělské platební agentuře PPA (23.04.2026)
- Rusko do prosince prodloužilo omezení vývozu hnojiv (23.04.2026)
- Babišovy zájmy? „V Bruselu si musí dávat velký pozor, co teď od české vlády jde,“ říká šéf Asociace (23.04.2026)
- Agrofert může opět čerpat dotace, rozhodl SZIF na základě analýz (23.04.2026)
- I extrémně nízké dávky pesticidů ohrožují mikrobiom vodních bezobratlých (23.04.2026)

Tweet



