Kočky neochočili až Egypťané
05.07.2007 | vetweb.cz
Nejnovější výzkum ukazuje, že rodokmen koček domácích sahá mnohem hlouběji do minulosti, než se předpokládalo. Díky práci amerických, britských, španělských, německých, izraelských a francouzských vědců nyní také víme, že k ochočení koček došlo na Blízkém východě.
Dlouho se tradovalo, že kočky jako první ochočili staří Egypťané. Před třemi lety však francouzští archeologové objevili na Kypru kotě pohřbené spolu s člověkem. Hrob je starý přes devět tisíc let a pochází tedy z dřívější doby než egyptská civilizace. Genetická analýza nyní dokládá, že kočky nezdomácněly ve starém Egyptě, nýbrž na Blízkém východě.
Biologové nikdy nepochybovali, že se kočky domácí vyvinuly z divokých koček. Otázkou zůstávalo, kdy k oddělení obou linií došlo. Základy studie, kterou zveřejnil časopis Science, stojí na rozboru genetického materiálu 979 dnešních koček, jak domácích, tak divokých z Asie, Afriky a Evropy (v Americe ani Austrálii divoké kočky nežijí). Analýza mitochondriální DNA ukázala, že společný předek všech domácích koček žil zhruba před 130 tisíci lety v oblasti tzv. úrodného půlměsíce, tedy v pásu táhnoucího se od dnešního Turecka přes Sýrii až k Íránu. Vědci také zjistili, že mezi všemi dnešními kočkami se vyskytuje jen pět linií mitochondriální DNA. Proto se domnívají, že k ochočení došlo na Blízkém východě opakovaně, a to zhruba pětkrát.
Další články v kategorii Zemědělství
- EU pozastavila na rok dovozní cla na hnojiva, netýká se to Ruska a Běloruska (22.05.2026)
- Prezident Agrární komory Doležal obhájil na volebním sněmu v Olomouci funkci (22.05.2026)
- Válka USA s Íránem má výrazný dopad na srílanský čajový průmysl (22.05.2026)
- Nová Řada 5: univerzální pracovní traktor pro každodenní provoz (22.05.2026)
- Zemědělský fond spouští příjem hlášení škod u ovocnářů po jarních mrazech (22.05.2026)
- Setkání chovatelů plemene limousine ve Vilémovicích (22.05.2026)
- Samosběry jahod u Olomouce se blíží. Pěstitelé lákají na zajímavé odrůdy (21.05.2026)
- Šéf Agrární komory: Zemědělství je v krizi, měla by o tom jednat vláda (21.05.2026)
- Eurostat: Počet včelstev na farmách v EU byl v roce 2023 rekordní, v Česku klesl (21.05.2026)
- Ministr Šebestyán: Mrazy závažně poškodily sady, příští týden eurokomisaři moji písemnou žádost osobně zopakuji (21.05.2026)

Tweet



