Konec spekulací: PPF vstupuje do Setuzy

Skupina PPF chce majetkově vstoupit do firmy, která drží rozhodující balík v Setuze. Schválit to má antimonopolní úřad. Firmou, která v současnosti ovládá Setuzu, je Campaspol Holding. PPF se do ní chce dostat díky dceřiné společnosti AB Credit. Setuza pak tedy bude v rukou PPF podnikatele Petra Kellnera a firmy Via Chem. Krok PPF ale musí schválit Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Campaspol se dostala k podílu v Setuze na začátku února, kdy od společnosti M. L. Moran koupila sto procent ve firmě Český olej, která má v držení většinu v ústeckém podniku. M. L. Moran získala potravinářský gigant získala přímo od podnikatele Tomáše Pitra.

Za pohledávku exekuce

Setuza je přitom od podzimu loňského roku v exekuci, kterou na ni uvalil soud kvůli čtyřmiliardové pohledávce Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF). Tuto pohledávku mají nový majitelé podniku chuť koupit a uzavřít tak spory, které se táhnou léta. Podle Hospodářských novin nabízí za pohledávku jednu miliardu korun. "Za čtyřmiliardový dluh u státu dávají jednu miliardu korun. Dalších sto milionů doplatí za dřívější, pro stát nevýhodný prodej akcií Setuzy. Pokud tuto nabídku doporučí i auditoři, připraví právníci návrh smlouvy o vyrovnání se Setuzou," řekl deníku ministr zemědělství Petr Gandalovič. Vláda dala ministrovi za úkol navrhnout řešení kauzy do 31. května.

Spory kvůli IPB

Setuza, která je i klíčovým výrobcem surovin pro biopaliva, zaměstnává zhruba 1000 lidí. Její více než čtyřmiliardový dluh vůči PGRLF vznikl navýšením o úroky z původních 1,7 miliardy korun, které si Setuza v 90. letech půjčila u Investiční a Poštovní banky. Po jejím krachu pohledávku nakonec převzala Česká konsolidační agentura a posléze PGRLF. Setuza se dluh pokoušela vyřešit tím, že koupila takzvanou Nemethovu pohledávku a vzájemně ji započetla. S tím ale stát nesouhlasí.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info