Kukuřice a sója mohou začít růst
19.12.2005 | Colosseum
Ceny kukuřice a sóji se mohou podle řady analytiků začít zvedat ze dna. Impulsem má být očekávání spekulantů, že velké instituce budou investovat více do komodit. Podle průzkumu agentury Bloomberg provedeného 16.prosince doporučuje 16 z 26 obchodníků s obilninami a investorů nákup kukuřice a sóje. V pozadí tohoto doporučení je slabá výkonnost těchto dvou obilnin ve srovnání s ostatními komoditami. Kukuřice a sója dosahují od června nejhorších výsledků v rámci komoditního indexu Goldman Sachs Commodity Index. Od konce června ztratila kukuřice 6,6 procenta a sója dokonce 9,6 procenta. Index GSCI zahrnující 24 komodit naopak za stejné období vzrostl o 14 procent. Hlavními přispěvateli jsou přitom energie, měď, drahé kovy a cukr. Počet bušlů kukuřice a sóje potřebných ke koupi jedné unce zlata tak je nejvyšší za posledních 18 let.
Podle Jim Byrna, prezidenta společnosti Byrne Investments Inc., „se každý bojí, že mu uteče velký pohyb vzhůru na začátku nového roku když začnou do komoditních fondů sledujících indexy téct nové peníze.“ Na konci listopadu bylo v těchto komoditních fondech zainvestováno 70 miliard USD, což je třikrát více než na konci roku 2002. Podle společnosti Morgan Stanley se tato částka do roku 2010 zdvojnásobí.
Březnová kukuřice vzrostla minulý týden o 3,75 USc na 2,075 USD a lednová sója přidala 23,5 USc na 5,9225 USD za bušl. Dlouhodobý pokles obou obilnin je způsoben letošní historicky druhou největší úrodou. Spojené státy jsou největším světovým pěstitelem a exportérem jak kukuřice tak sóje.
Sója, používaná hlavně jako krmivo a na olej, je 23 procent pod ročním maximem z června. Letošní úroda je odhadována na 3,04 miliard bušlů, přebytek je 405 miliónů bušlů, což je 58 procent nad loňskou hodnotou a nejvíce od roku 1987. Kukuřice je ve srovnání s vrcholem z července o 24 procent níže. Letošní úroda bude 11,03 miliard bušlů, přebytek pak 2,419 miliard, což je 15 procent nad loňským rokem a nejvíce od roku 1988.
Poslední tři týdny uzavřely obě komodity v zelených číslech. Současně přitom nedošlo k žádné změně ve fundamentech. Technicky již trhy nejsou v jednoznačném sestupném trendu – přestaly formovat nižší maxima a nižší minima. Minulý týden v pondělí bylo proraženo maximum z předchozího týdne a navíc 50ti denní klouzavý průměr. Podle údajů CFTC snížili velcí spakulanti čisté dlouhé pozice k 12.prosinci držené v kukuřici o 12 procent a dokonce o 55 procent v sóji a to ve srovnání se stavem k 5.prosinci.
Další články v kategorii Zemědělství
- Na Litoměřicku a Nymbursku se potvrdila v malochovech newcastleská choroba (15.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Regenerativní zemědělství se po letech pokusů i praxe jeví jako možné a vhodné (11.12.2025)
- Ministerstvo zemědělství vyhlásilo výsledky veřejné soutěže programu na podporu aplikovaného výzkumu ZEMĚ II (11.12.2025)
- Zemědělci by mohli nově řešit i větrnou erozi, MŽP připravilo novelu vyhlášky (10.12.2025)
- Podcast | Šebek: Nelžeme si do kapsy, že nová vláda bude podporovat malé a lokální farmy (10.12.2025)
- Agrostroj Pelhřimov se loni dostal do ztráty, chystá závod v USA (10.12.2025)
- Dohoda o NGT umožní rychlejší vývoj plodin odolných vůči klimatu (10.12.2025)

Tweet



