Kvalita zeleniny se lepší
22.07.2002 | Denik.cz
Kvalita zeleniny se lepší, ale hniloby je stále k mání dost
Jakost zeleniny na pultech se zlepšila. Zmetky se však objevují stále. Nejčastější vady jsou hniloby, plísně, u okurek hořkost a špatné zařazení do jakostních tříd.
Tvrdé postihy, které kontroloři České zemědělské a potravinářské inspekce udělili v loňském roce nepoctivým obchodníků, přinesly výsledky. Kvalita zeleniny se zlepšila. Inspekce při letošních kontrolách v supermarketech, kamenných obchodech a v tržnicích zjistila, že zhruba šest procent vzorků nabízeného zboží nevyhovovalo normám. Loni to bylo okolo 14 procent.
Inspektoři však i letos našli na pultech plesnivé brambory, hořké okurky či nahnilé květáky. Přitom na kvalitu brambor prodávaných v obchodech si stěžují i sami zemědělci. "Obchodníci koupí špatné brambory, které by se nanejvýš mohly zkrmit, a potom je nabízejí k prodeji. Šizením zákazníka tak vydělají velké peníze. Lidé pak vinu házejí na pěstitele," uvedl Antonín Sůva, předseda odbytového bramborářského družstva Solana a člen komoditní rady pro brambory při ministerstvu zemědělství.
V obchodech však lze narazit nejen na nekvalitní brambory. "V jednom z hypermarketů v Praze-Stodůlkách jsem koupila tříkilový pytel salátovek a hned jsem je vyhodila. Byly všechny hořké," postěžovala si zákaznice Milada Krásová z Prahy 6.
Nejčastějším prohřeškem obchodníků zůstává podle zjištění inspekce i v letošním prodej nahnilého a natlučeného ovoce, hořkých, a proto nepoživatelných okurek, nahnilé a plesnivé zeleniny. Často se inspektoři zejména na stáncích setkali s výkroji či špatně zatříděnými plody. "Jen velmi málo se zlepšila čistota nabízeného zboží, zejména brambor. Vedle toho, že to působí neesteticky, šidí prodejce zákazníky na váze, protože ně některých šaržích bylo neúměrně hlíny," konstatoval inspektor pražské centrály.
Další články v kategorii Zemědělství
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)
- Projekt Hlídače státu: Agrofert má i přes Babišův střet zájmů zakázky od státu (19.12.2025)
- Itálie a Francie jsou proti rychlému schválení a podpisu dohody Mercosur (18.12.2025)
- Čí zájmy hájí premiér Babiš na jednání Evropské rady k rozpočtu? Naší země, nebo svého agroholdingu? (18.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)
- Řečtí zemědělci pokračují v blokádách i po příslibu více peněz (18.12.2025)

Tweet



