Kvóta pro export obilí zvýšena na 150 000 tun
18.10.2000 | Agris
Kvóta na vydání licencí na vývoz pšenice pro 4. čtvrtletí letošního roku bude zvýšena na 150 000 tun. Informoval o tom na dnešní tiskové konferenci ministr zemědělství Jan Fencl.
Desátého října jsem požádal pana ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra, aby ve zkráceném připomínkovém řízení pro 4. čtvrtletí roku 2000 zajistil nové vládní nařízení na vydání licencí na vývoz pšenice tak, aby navýšený objem pšenice mohl být exportován již začátkem listopadu 2000," řekl ministr. Podle ministra je to důležitá informace, protože nervozita na trhu, pramenící z nejistoty objemu očekávaného exportu této komodity vzrůstá.
Podle mlynářů a pekařů ale tento krok zdraží na domácím trhu jejich výrobky. "Podle všech našich poznatků je v tomto státě bilance s potravinářskou pšenicí vyrovnaná, takže navýšení objemu exportu bude znamenat další nárůst cen pšenice, následně pak mouky a potom i cen pečiva a chleba," reagoval například člen představenstva akciové společnosti Odkolek Ivan Flek.
Další články v kategorii Zemědělství
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)
- Projekt Hlídače státu: Agrofert má i přes Babišův střet zájmů zakázky od státu (19.12.2025)
- Itálie a Francie jsou proti rychlému schválení a podpisu dohody Mercosur (18.12.2025)
- Čí zájmy hájí premiér Babiš na jednání Evropské rady k rozpočtu? Naší země, nebo svého agroholdingu? (18.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)
- Řečtí zemědělci pokračují v blokádách i po příslibu více peněz (18.12.2025)

Tweet



