Léčiva by měla najít zahraničního partnera

Léciva by mela najít zahranicního partnera

Ostrá konkurence nadnárodních koncernu a vysoké náklady na výzkum a vývoj nových léku by mohla Léciva pripravit o silnou pozici v Ceské republice a na Slovensku.

Nejvetší ceský producent léku, pražská spolecnost Léciva, má podle nezávislých odborníku radu predností. Firma je považována za financne velmi stabilní, generuje vysoký zisk, který dále reinvestuje. Krome vysokého tržního podílu v Ceské republice se jí darí neustále zvyšovat objem léku prodaných v zahranicí, a to hlavne na sousedním Slovensku, což ji radí mezi nejvýznamnejší farmaceutické výrobce stredoevropského regionu. Celkove podnik skoncil v hodnocení Lidových novin na dvanáctém míste se známkou 70,4 bodu. I po vstupu farmaceutických gigantu na ceský trh se podniku darí držet si dominantní pozici. Financní vyjádrení tržního podílu ale ukazuje, že výhoda Léciv vuci zahranicním konkurentum na domácím trhu což je levnejší produkce nemusí být pro budoucnost firmy oporou. "Co do objemu prodaných léku je jejich pozice v Ceské republice silná, ale na celkových tržbách v oboru se farmaceutika z Léciv podílejí 15 procenty," upozornuje analytik Wood & Company Jan Slabý. Vetšinu produkce Léciv tvorí takzvané generické preparáty, což jsou kopie léku pripravené podle volne dostupných receptur, prípadne licencní výrobky. "Trh s bežnými léky mají Léciva pod kontrolou, ale bez originálních novinek se nemohou stát lídrem trhu," dodává Slabý.

Vetšina exportu jde na Východ

Originální léky totiž prinášejí svým výrobcum nesrovnatelne vyšší zisky než výrobky kopírované. Jejich vývoj je však financne velmi nákladný. Investovat do výzkumu nových léku a reklamních kampaní si totiž Léciva nemohou dovolit tak jako silné zahranicní firmy. "V podmínkách konsolidace trhu v Polsku, Madarsku a Chorvatsku jsou Léciva relativne malým hrácem," ríká Nebijou Temesgen z Ceskoslovenské obchodní banky (CSOB) divize IPB. Analytici ocenují exportní výkonnost podniku Léciva. Slabé jsou podle nich naopak marketingové aktivity. Více než tretinu produkce prodávají Léciva v zahranicí, pricemž témer všechen export smeruje na Východ. Lukáš Dufek z Baader Securities pripomíná, že je podnik príliš orientován na dva trhy Ceskou republiku a Slovensko, kam jdou témer dve tretiny z celkového objemu vývozu Léciv. "Spolecnost vyváží velmi malou cást produkce do zemí Evropské unie. Rozsáhlé investice do rekonstrukce výrobních provozu umožní splnit veškeré požadavky na produkci léku v EU," ríká Karel Tregler z burzovní spolecnosti PPF.

Léciva by mela patrit do nadnárodní skupiny

V regionu strední a východní Evropy pusobí nekolik desítek farmaceutických firem. Behem nekolika let zustanou jen ti silní a podle rady odborníku Léciva pro toto období postrádají strategického partnera. Brnenskou Lachemu ovládl napríklad chorvatský holding Pliva Group. "Obor výroby léciv je znacne nárocný na investice. Léciva budou muset navázat velmi úzkou spolupráci s nekterým silným zahranicním hrácem," ríká Michal Perka z Böhm & Partner. Léciva jsou na ceské pomery financne silnou spolecností. Prvních šest mesícu letošního roku naznacuje, že dosáhnou ješte lepších výsledku než loni. Tržby spolecnosti Léciva v prvním pololetí letošního roku presáhly 2,6 miliardy korun.

Kdo stojí v cele spolecnosti

Jirí Michal (49) je generálním reditelem a predsedou predstavenstva Léciv. Michal je zároven spoluvlastníkem manažerské spolecnosti Léciva CZ, která v roce 1997 Léciva zprivatizovala. Majorita (60 %) v Lécivech CZ nyní patrí americkému fondu rizikového kapitálu E. M. Warburg Pincus. V Lécivech CZ zustal Michal dodnes predsedou predstavenstva, ale není známo, jaký akciový podíl mu patrí. U výrobce léku zacal Michal pracovat hned po studiích na VŠCHT, v prubehu let se z pozice referenta ekonomického úseku propracoval na pozici generálního reditele. Je dále clenem dozorcí rady Výzkumného ústavu biofarmacie a veterinárních léciv.

Další clenové predstavenstva: Vlastimil Kašpar, Tomáš Linhart, Petr Suchý, Nicolas Lowcock, Edward Josef McKinley, Jeremy Simon Young.

Jirí Kuliš (79) predseda dozorcí rady Léciv. Podle obchodního rejstríku je Kuliš podílníkem v prachatické firme Kuliš & Jerie a ve firme Beata.

Další clenové dozorcí rady: David Klinger, Petr Palouš.

Nejsilnejší stránky

* silné postavení na trhu

* prítomnost na východních trzích

* firma je financne stabilizovaná

* management

* konkurenceschopnost výrobku

* velmi kvalitní hospodárské výsledky

Nejvetší slabiny

* spolecnost potrebuje strategického partnera

* v produkci je malý pocet originálních léku

* velký podíl pohledávek a zásob

* relativne malý hrác na okolních trzích, které se nyní konsolidují

* marketing

* prílišná orientace jen na dva trhy CR a Slovensko

Hodnocení odborníku

1. postavení firmy na trhu, síla znacky 7,2

2. financní síla 7,8

3. úroven managementu 7,2

4. výrobek (zamerení podniku) 7,6

5. financní výsledky 8,1

6. schopnost splácet závazky 7,7

7. informacní otevrenost 5,0

8. chování k vlastním akcionárum 6,2

9. vztah k životnímu prostredí 6,4

10. vyhlídky do budoucna 7,2

Celkem 70,4 ze 100

Hodnotily: PPF burzovní spolecnost, Baader Securities, Böhm & partner, CSOB divize IPB, Delta Securities, Komercní banka, Wood & Company, Atlantik Financní trhy, Cyrrus

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info