Letošní kvóta na zvýhodněný dovoz brambor z EU je vyčerpaná
07.01.2004 | ÚZPI
Letošní kvóta pět tisíc tun na dovoz brambor z Evropské unie s nižším clem je už vyčerpána. Postaraly se o to tři firmy, které brambory stačily proclít již v pátek 2. ledna ráno. Ostatním společnostem nezbývá než dovážet brambory za vyšší clo a tedy dráž. V dnešním zpravodajství to uvedla televize Nova. Jedním z těchto dovozců byla firma Europlant, která proclila asi 2800 tun brambor. Zbývající množství brambor proclily podle TV Nova firmy Čeroz a Bramko.
Brambory dovezly už v prosinci, uložily je v celních skladech a začátkem ledna je nechaly proclít. "Ta kvóta byla vyčerpána během 2. ledna," potvrdil televizi mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták. Většinu brambor dovážejí desítky firem právě z EU. Hlavních dovozců je asi deset, a ti jsou teď zaskočení a rozzlobeni. Mezi kilogramem brambor dovezeným za šestiprocentní clo a kilogramem se clem 50 procent může být rozdíl na ceně až tři koruny. "Podmínky byly pro všechny naprosto stejné. A jestli může být někdo naštvaný, tak může být naštvaný akorát sám na sebe," řekl televizi ředitel firmy Bramko Aleš Schneiberg.
Ministerstvo do sporu bramborářů zasahovat nechce a vyčerpanou kvótu na levnější dovoz zvyšovat nebude. "My nebudeme otvírat další kvóty, my nebudeme ničit naše výrobce brambor," prohlásil mluvčí ministerstva Martin Severa. Situace by se mohla uklidnit až v květnu po vstupu do EU. V jejím rámci se už žádné clo platit nebude, uvedla Nova.nlm mha (mik)
Další články v kategorii Zemědělství
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)
- Projekt Hlídače státu: Agrofert má i přes Babišův střet zájmů zakázky od státu (19.12.2025)
- Itálie a Francie jsou proti rychlému schválení a podpisu dohody Mercosur (18.12.2025)
- Čí zájmy hájí premiér Babiš na jednání Evropské rady k rozpočtu? Naší země, nebo svého agroholdingu? (18.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)
- Řečtí zemědělci pokračují v blokádách i po příslibu více peněz (18.12.2025)
- Česko rozšiřuje plochy ekologického zemědělství. Bio obiloviny a tradiční odrůdy nabývají na oblibě (18.12.2025)
- Důslednější ochranu zvířat před týráním mají zajistit přísnější pravidla (17.12.2025)

Tweet



