Letošní sklizeň patří k nejdelším v historii
26.08.2005 | Zlínské noviny
Srpnový déšť se na Zlínsku stále více podepisuje na kvalitě obilí i celkové ekonomické bilanci žní. Rolníkům se totiž kvůli počasí stále nedaří dostat obilí z polí do skladů a sil. "Přibližně tři čtvrtiny zemědělců již mají sklizeno. Ostatní ale potřebují nejméně dva plné pracovní dny, aby dostali obilí pod střechu,"řekl ředitel Zemědělské agentury v Kroměříži František Chmelař. Letošní žně se tak podle něho kvůli počasí stávají jedněmi z vůbec nejdelších v historii. Sklizňové práce postupují kupředu jen velmi pomalu. Zemědělci musejí navíc vyjíždět na pole častěji a na kratší dobu, což se jim odráží ve zvyšování nákladů.
Nepříznivým faktorem je v současnosti rovněž vyšší cena pohonných hmot. V kraji přitom existují velké rozdíly. Nejdále se sklizní obilí pokročily podniky na Kroměřížsku. N a Valašsku naopak nemají pod střechou ještě ani polovinu obilovin. Na Zlínsku zatím podniky sklidily 73 procent výměry obilí. Vzhledem k charakteru počasí se u obilí rychle zhoršují kvalitativní ukazatele, například množství a kvalita lepku. A gronomové navíc zaznamenali výskyt houbových chorob - takzvaných fusárií."P odmáčený terén přitom mnohde brání zemědělcům ve sklizni pokračovat,"konstatovala Pavla Holubová ze zlínské zemědělské agentury. Problémy s kvalitou provázejí i zemědělce v okrese Uherské Hradiště, kde se již podařilo sklidit více než tři čtvrtiny všech obilovin. N a Valašsku jsou zemědělci kvůli počasí i po několika týdnech stále ještě před polovinou sklizně. J akost obilovin je tam navíc letos mimořádně nízká. P otravinářskou pšenici podniky v horách dokonce mít nebudou vůbec a špatná bude i kvalita slámy.
Žně na Zlínsku Plodina výměra (ha) sklizeno (%) výnos (t/ ha)
Obiloviny celkem 7 643 73 zatím neurčeno Ozimý ječmen 716 100 4,6 Ozimá pšenice 4 050 77 5,0 Jarní pšenice 548 59 4,8 Jarní ječmen 1 835 86 4,1 Řepka 1 817 99 3,0
Další články v kategorii Zemědělství
- Firma Cerea z koncernu Agrofert měla vloni čistý zisk 31 milionů korun (02.06.2026)
- Pracovní skupina k transparentnosti potravinového řetězce jednala poprvé v rozšířeném formátu (02.06.2026)
- Vědci vyvinuli injekční náplast proti slintavce a kulhavce (02.06.2026)
- Agrofert se dohodl na koupi polovičního podílu ve firmě OCI Nitrogen (02.06.2026)
- Půda pro mladé farmáře nesmí zůstat jen na papíře (01.06.2026)
- Ženy se v zemědělství stále častěji přesouvají i do vedoucích pozic (01.06.2026)
- Veterináři i letos omezí přepravu zvířat při teplotách nad 30 stupňů Celsia (01.06.2026)
- Začala sezóna raných brambor. Ministerstvo zemědělství sektor brambor letos podpoří 110 miliony korun (01.06.2026)
- Řecké vinařství upadá. Pomoci má modernizace a turismus (01.06.2026)
- Poslanci chtějí ztížit odnímání kvalitní půdy podél dopravních staveb (31.05.2026)

Tweet



