Lidé se bojí klonovaných zvířat

Lidé se bojí klonovaných zvírat

Britští vedci již nekolik let pracují na klonování prasat, která by se mohla stát dárci lidských orgánu. Program minulý týden ukoncil strach z prenosu zvírecích nemocí na cloveka.

Britské vedce zkoumající možnost transplantovat lidem orgány z klonovaných zvírat minulý týden zasáhla doslova "rána pod pás". Tok financních prostredku vynakládaných na projekt klonování vepru byl zrejme neodvratne zastaven. Duvodem je obava, že by transplantované orgány mohly u lidí vyvolat nové, nebezpecné, dosud neznámé viry. Stop podpore znamená pro pracovníky edinburského Roslinova institutu velké zklamání. Byli to totiž práve oni, kdo pred tremi roky svetu jako první predstavili klonovanou ovecku Dolly.

Britští vedci prožívají hluboké zklamání

Nevinné chundelaté stvorení se tehdy stalo ztelesneným symbolem technologického pokroku, který muže lidstvu prinést užitek stejne jako zkázu, a nastolilo choulostivou otázku, kdy zacneme vytváret "umelé" bytosti vcetne homo sapiens. I pres ujištování vedcu hledí vetšina populace na dosažené výsledky v genetickém inženýrství prevážne skepticky. Obavy z neznámých nemocí a prípadných mutagenních zmen mají vetší presvedcovací sílu než príslib lécby nemocí všedních. Tak také znela argumentace kalifornské spolecnosti Geron BioMed, která odmítla pokracovat ve financování experimentu v oblasti tzv. xenotransplantací, tedy prenosu orgánu ze zvírat na cloveka. Vedoucí vedeckého týmu profesor Ian Wilmut cítí rozhodnutí americké spolecnosti jako osobní prohru. Rekl to v rozhovoru pro zpravodajskou stanici BBC. Experti z Roslinova institutu se snažili "vypnout" specifické prasecí geny, aby telo lidského príjemce transplantované orgány "neodmítlo". "Rozhodnutí Biomedu je krokem zpet a znamená ohrožení slibne se rozvíjejícího vedeckého programu, na nemž pracujeme radu let," dodal profesor Wilmut. Odpurci xenotransplantací varují pred situací pripomínající otevrení povestné Pandoriny skrínky. Obávají se prenosu typicky zvírecích nemocí na lidskou populaci. Strach verejnosti umocnil prenos HIV na cloveka z transplantovaných jater paviána trpícího smrtelným virem. Pravdepodobnost, že orgány z klonovaných zvírat v budoucnosti uspokojí poptávku nemocných, je velmi vysoká. Tomu se pomalu, ale jiste zacíná prizpusobovat i legislativa. Potenciální príjemci orgánu mohou být významne omezeni ve svých obcanských právech. Vedci hovorí o možném zákazu plození detí, zapovezen muže být i nechránený pohlavní styk. Na první pohled nesmyslné úvahy mají opet shodného jmenovatele: strach z laviny nelécitelných virových onemocnení.

Klonování lidí brání etické zásady

Vedci již predložili tezi, jak se prípadných nežádoucích následku vyvarovat. Prasata predurcená stát se dárci orgánu by na svet pricházela výhradne císarským rezem, aby byla posléze premístena do kompletne sterilního prostredí, kde by nebyla ohrožována infekcemi. Ochránci zvírat však poukazují na stinnou stránku veci. Prasata jsou relativne inteligentní bytosti a jejich odloucení od všeho živého ostre odporuje etickým zásadám. Nekterí vedci jsou se svými plány ješte dále. Jedním z nich je italský odborník na lécbu neplodnosti Severino Antinori, vedoucí mezinárodní asociace výzkumného ústavu pro lidskou reprodukci v Ríme. Ten se momentálne potýká s konzervativní ctyriceticlennou skupinou odborníku, kterí mají dohlížet na pokroky v genovém inženýrství. Antinori neskrývá, že již v dnešních dnech mnoho vedcu tajne pracuje na klonování detí. "V Itálii se nacházíme v pomerne složité situaci, protože vliv katolické církve na názory verejnosti je stále velmi pusobivý," uvedl Antinori s tím, že znalosti nabyté dvouletým klonováním krav by chtel nyní využít na lidech.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info