Likvidace chovu kachen s ptačí chřipkou v Dobřenicích na Hradecku bude v sobotu

Kachny s ptačí chřipkou v chovu v Dobřenicích na Hradecku hasiči zlikvidují v sobotu ráno. Hotoví by mohli být do sobotního večera. Utratí 23.000 kachen. ČTK to dnes řekla mluvčí hradeckých krajských hasičů Martina Götzová. Chov kachen patří firmě Perena a kvůli ptačí chřipce byl vybit již v roce 2021. Tehdy šlo o 24.000 ptáků, které hasiči utratili za jeden den.

Veterináři oznámili odhalení nákazy v Dobřenicích ve čtvrtek. Jde o letošní desáté ohnisko ptačí chřipky v ČR. "Chovatel ohlásil pokles snášky vajec. Po odebrání vzorků laboratoř potvrdila ptačí chřipku H5N1," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. Likvidace se bude podle něj týkat kromě kachen i vajec.

Na likvidaci chovu, který je v několika halách, se bude podílet přibližně 50 hasičů. Ptáky budou vynášet z hal a usmrcovat je v kontejnerech s oxidem uhličitým, stejně jako před dvěma lety. "Zřízeno bude i dekontaminační stanoviště pro lidi a techniku. Hasiči budou zasahovat v ochranných prostředcích," řekla mluvčí hasičů.

Ptačí chřipka letos již zasáhla chov kachen Pereny v Nouzově u Dymokur na Nymbursku. V úterý 17. ledna tam veterináři a hasiči utratili všech 1900 kachen.

V chovech kachen firmy Perena na pomezí Královéhradeckého, Středočeského a Pardubického kraje bylo při vlně ptačí chřipky v roce 2021 vybito téměř 100.000 kachen.

Státní veterinární správa kvůli šíření ptačí chřipky od loňského 14. prosince zakázala v celém Česku venkovní chov drůbeže. V zemi se minulý rok objevilo 20 ohnisek nákazy. Letos veterináře zaměstnávala hlavně likvidace velkochovu slepic společnosti Česká drůbež v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci roku potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v republice. Ve třech halách bylo nutné zlikvidovat všech téměř 750.000 nosnic.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info