Lososi poputují přes rybí přechody
15.06.2004 | Právo
Lososi poputují ze severu Čech do Atlantského oceánu přes nové rybí přechody. "Národní park České Švýcarsko je nyní začal stavět na říčce Kamenici. Investice za osm miliónů korun umožní rybám dostat se bezpečně do oceánu a vrátit se zase zpět do svého rodiště. Překážkou tak zůstanou pouze dravci a lidé," řekl Právu při letošním vypouštění lososích plůdků v Jetřichovicích jednatel severočeských rybářů Jan Šmíd. Doposud museli lososi na své 2500 kilometrů dlouhé cestě k moři překonávat hráze v hřenských soutěskách. Dva komůrkové přechody umožní rybám klidné proplutí tohoto úseku. Park staví přechody v Edmuntovně a Divoké soutěsce. Stavby složené z řady schodovitě uspořádaných komůrek zaplatí park z programu revitalizace říčních systémů. Vybudování přechodů je podle Antonína Votápky z národního parku náročné kvůli dopravě materiálu a velmi omezenému prostoru v soutěskách. Přechody má odborná firma dokončit na podzim. Severočeští rybáři vypustili letos do Kamenice u Jetřichovic na Děčínsku 90 000 plůdků lososa. "Rybí mláďata zde budou žít dva roky a poté se vydají na cestu k moři. Ve slané vodě dorostou do 90 centimetrů a vrátí se zpátky do Labe. Prvních pět kusů lososa ulovili rybáři v Labi před dvěma lety," dodal Šmíd. Přechody pro lososy mají vzniknout také na Ohři a na Vltavě. Povodí těchto řek se připojila k programu Evropské unie Losos 2000, který má umožnit návrat těchto dravých ryb do pramenných oblastí řek.
Další články v kategorii Zemědělství
- Lepší dozor v oblasti týrání zvířat: Změny přinesou více inspektorů v terénu a zefektivní boj proti týrání (21.04.2026)
- Hostínská farma zahájila chřestovou sezonu, navýší produkci zeleného chřestu (21.04.2026)
- Zemědělský fond má hotové analýzy k dotacím Agrofertu, brzy zveřejní další kroky (21.04.2026)
- Poptávka po rajčatech ze skleníků od elektrárny u Kadaně je velká, řeší vytápění (20.04.2026)
- Cena pšenice skokově vzrostla. Na vině je počasí i geopolitika (20.04.2026)
- Agrární komoru Plzeňského kraje vede Pavel Šrámek, spolumajitel farmy a mlékárny (20.04.2026)
- Udržitelnost dává smysl, říká jihočeský farmář. Dodává sýry na nejlepší smažák v Praze (20.04.2026)
- Vypěstovat melouny v Česku už není problém. Důležité je předpěstování i výběr vhodného druhu (19.04.2026)
- Zelený kruh: Jedy na hraboše, ústupky lovcům vlků a krajina bez ochrany. Komu slouží ministři Šebestyán a Červený? (17.04.2026)
- Zemědělci objevují zlatý důl v akumulaci: Bateriová úložiště mění pravidla hry (17.04.2026)

Tweet



