Mapa vinic rozděluje vinaře. Nově vznikla také vinařská obec Brno
30.05.2018 | Denik.cz
Třináct nových viničních tratí bude na jihu Moravy. Jedná se hlavně o vinohrady na Znojemsku a v okolí Pálavy. Vinaři se ale na způsobu přidělování neshodnou.
Vinohrad roste na příkrém skalnatém srázu. Z části Rajské zahrady ve Znojmě se nyní stala viniční trať Rajská vinice. „Došlo ke změně názvu, aby se to nepletlo,“ uvedl marketingový ředitel vinařství Lahofer, které má vinohrad od města v nájmu, Daniel Smola.
Nejen tuto úpravu přináší současná novela vyhlášky, která po osmi letech aktualizuje seznam vinařských obcí a viničních tratí. Pro vinaře jde o zásadní dokument. Pouze z vinic, které obsahuje, totiž mohou na trh uvádět přívlastková vína a také na ně mohou získat dotace od státu.
Soupis má nyní třináct nových viničních tratí na jižní Moravě. Zelenou dostaly třeba lokality u Milotic na Hodonínsku. „Nové vinice ve směru od Ratíškovic mohou místo zvelebit, nemusí být všude jen řepka. Historicky tam vinaři pěstovali révu až někdy do doby rozpadu jednotného zemědělského družstva,“ připomněl milotický místostarosta Pavel Polášek.
Podle zástupců Svazu vinařů ČR se úprava vyhlášky s účinností od pátého června v kraji dotkne převážně Znojemska a oblasti Pálavy. V Mikulově třeba vzniknou viniční tratě Svatá a Kienberg.
Původní návrh změn přitom počítal s výraznou proměnou mapy viničních tratí i mimo obvyklá místa. Například ve Slezsku měla vzniknout nová podoblast. Svaz to odmítl. „Rozšiřujme vinohrady, ale smysluplně. Nechceme, aby viniční tratě vznikaly v nevhodných lokalitách. Na Sněžce vysazený vinohrad neobstojí. Ať jsou tam, kde je ověřené, že si jim bude dařit,“ zdůvodnil prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray.
Podle něj je v současných viničních tratích množství ploch pro výsadbu dostatek. „Jde zhruba o čtyřicet tisíc hektarů,“ vyčíslil Nyitray.
Na rozšiřování viničních tratí mají rozdílný názor zástupci Vinařské asociace. Omezování odmítají. „Nejsme příznivci zákazů. Dnešní sazenice vhodné odrůdy révy se mohou uchytit i v dosud nevyužívaných oblastech,“ poukázal předseda Vinařské asociace Josef Valihrach.
Někteří vinaři se při uvolnění pravidel obávají chaosu a zmatků, jiní tvrdí, že trpí omezeními. Jiří Maděřič z Moravského Žižkova na Břeclavsku se nebojí dát více prostoru obcím. „Pravomoc by mohla přejít na obce, pro rozvoj venkova to může být podnět,“ tvrdí člen asociace.
Nový seznam znamená v kraji ještě jednu zajímavou změnu. Vznikla nová vinařská obec Brno, kde před několika lety vyrostla vinice na svahu Špilberku. „Je to menší vinohrad, spíše slouží jako atrakce. Obecně však byl zájem, aby se vinohrady do Brna vrátily. Vinařství tam má historické kořeny, o čemž svědčí názvy ulice Viniční nebo sídliště Vinohrady, kde lidé dřív révu pěstovali,“ vysvětlil Nyitray.
Podle nařízení Evropské unie vinaři mohou letos v České republice vysadit zhruba sto osmdesát hektarů vinohradů, zájem je vyšší.
Autor: Přemysl Spěvák
Další články v kategorii Zemědělství
- V Hlušicích na Hradecku vzplála prázdná drůbežárna, třetina střechy se propadla (30.06.2026)
- Častá pochybení při plnění podmínek environmentálních podpor (AEKO, Ekologické zemědělství) (30.06.2026)
- Ministr Šebestyán schválil pro místní akční skupiny dalších více než 630 milionů korun (30.06.2026)
- ČR na Radě AGRIFISH: Situace zemědělců je složitá, pomoc z navýšené zemědělské rezervy musí být rychlá a cílená (30.06.2026)
- Držitelé Vavrouškovy ceny založili nadační fond Regenerace (30.06.2026)
- Komplexní projekty chrání obce před povodněmi a vrací vodu přírodě (30.06.2026)
- Sněmovní výbor se kvůli ředitelům KRNAP a ČIŽP mimořádně sejde 8. července. Opozice chce znát jejich profesní kompetence (29.06.2026)
- Karavanem do vinic. Velké Bílovice lákají vínem i habánským odkazem (29.06.2026)
- PŘEHLEDNĚ: Jak zapsat psa do nové centrální evidence (29.06.2026)
- Nejvyšší soud USA se postavil na stranu výrobce herbicidu Roundup (29.06.2026)

Tweet



