Ministerstvo zemědělství zveřejnilo Zásady pro poskytování dotací na zmírnění škod způsobených na polích a zvířatech při povodni v září 2024
29.07.2025 | MZe ČR
Zemědělci, kterým v září 2024 povodně v Moravskoslezském a Olomouckém kraji způsobily škody na zemědělských pozemcích a hospodářských zvířatech, budou moci žádat o kompenzace prostřednictvím Portálu farmáře Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Žádosti o podporu bude možné podávat od 1. do 15. září 2025. Předpokládá se celková podpora ve výši až 40 milionů korun.
„Zemědělci se i v extrémních podmínkách starají o krajinu, zajišťují potraviny a nesou vysoké riziko spojené s výkyvy počasí. Považuji proto za samozřejmé, že v případě mimořádné události, jakou byla povodeň v loňském roce, jim stát pomůže alespoň částečně zmírnit dopady. Jsem rád, že se nám tuto pomoc podařilo připravit. Kromě této podpory je připravena i kompenzace škod na vybraných zemědělských plodinách, kde se předpokládá příjem žádostí od 8. do 22. září letošního roku,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Výši škody na zemědělských pozemcích a na hospodářských zvířatech stanoví škodní komise na základě dokladů poskytnutých žadatelem o dotaci. Komise pro škody na zemědělských pozemcích budou tvořit zástupci Státního zemědělského intervenčního fondu, Státního pozemkového úřadu, Ústavu zemědělské ekonomiky a informací a Výzkumného ústavu monitoringu a ochrany půdy. Škody na hospodářských zvířatech posoudí zástupci Státního zemědělského intervenčního fondu, Státní veterinární správy a Ústavu zemědělské ekonomiky a informací.
Způsobilé pro podporu budou závažné škody na zemědělských pozemcích, u kterých v souvislosti s povodněmi v září 2024 provedl na místě šetření Státní pozemkový úřad, nebo byly škody nahlášeny v rámci monitoringu škod SZIF. Kompenzace mají také zmírnit škody za hospodářská zvířata uhynulá při povodni.
Předpokládá se celková podpora ve výši až 40 milionů korun z rozpočtu Ministerstva zemědělství.
Podmínky, za kterých lze podporu čerpat, jsou podrobně uvedeny v Zásadách, které naleznete zde: Zásady pro poskytování dotací podle § 2 a § 2d zákona o zemědělství | MZe
Vojtěch Bílý tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství
Další články v kategorii Zemědělství
- Hospodářství je srdcem naší rodiny, říkají čerství držitelé ocenění Farma roku 2025 (05.12.2025)
- Evropské obiloviny jsou zasaženy věčnými chemikáliemi, varuje nová studie (05.12.2025)
- Ministerstvo zemědělství poskytne v příštím roce 50 milionů korun na opravy kulturních prvků venkova. Zvýšilo maximální výši dotace na projekt (04.12.2025)
- MJM Agro koupila firmu Krmiva Salač, která prodává krmiva pro domácí zvířata (04.12.2025)
- Agrofert uvažuje o stavbě nového závodu na výrobu čpavku, poprvé mimo Evropu (04.12.2025)
- Prezident pevným postojem v otázce Babišova střetu zájmů hájí i férové podnikání v právním státě (03.12.2025)
- Superčervi pod drobnohledem: Vědci na Agronomické fakultě zkoumají, jak larvy potemníka rozkládají plasty (03.12.2025)
- Počasí si s chmelem pohrávalo. Letošní sklizeň je ale nakonec mírně nadprůměrná (03.12.2025)
- Trh s potravinami je pokřivený, pro zemědělce zajistím miliardy, říká šéfka výboru Oborná (03.12.2025)
- Oblíbený sýr feta může zdražit. Řečtí farmáři bojují s neštovicemi u koz a ovcí (02.12.2025)

Tweet



