Ministr Jurečka: Obchodní řetězce nesmí zneužívat svého postavení na trhu a znevýhodňovat zemědělce a potravináře
19.05.2015 | MZe ČR
Ministr zemědělství Marian Jurečka se v Bratislavě sešel na dvoudenním zasedání se svými resortními kolegy zemí Visegrádské skupiny. S ministry zemědělství Slovenska, Bulharska, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovinska jednal o způsobech, jak zlepšit postavení zemědělců v rámci dodavatelsko-potravinářského řetězce, zjednodušení Společné zemědělské politiky a o lesnictví.
Ministři zemědělství zemí Visegrádské skupiny podepsali v Bratislavě deklaraci, která vyzývá EU k potírání nekalých obchodních praktik na společném trhu.
„Státy Evropské unie by měly zavést přísnější pravidla, která zajistí, aby zemědělci a potravináři měli v dodavatelském řetězci stejné postavení, jako subjekty, které mají větší hospodářskou sílu. Nerovnovážné postavení při vyjednávání totiž vede k nekalým obchodním praktikám, jež dopadají nejvíce právě na zemědělce a potravináře,“řekl ministr Marian Jurečka.
Případná hospodářská nestabilita dodavatelsko-potravinářského řetězce (zemědělství, zpracovatelský průmysl a obchod) může zhoršit tržní prostředí.
„Obchodní řetězce se mají chovat férově a jejich obchodní podmínky musí být etické i vůči partnerům, kteří jsou z kategorie středních a malých podniků. Obchodní politika, která nutí výrobce a dodavatele potravin prodávat své výrobky pod výrobními náklady, není nadále udržitelná. A protože do oblasti zemědělství, potravinářství a venkova jde takřka 40 % rozpočtu EU, je naší společnou snahou, aby tento sektor měl férové postavení při odbytu svých produktů,“ dodal Jurečka.
Při jednání o zjednodušení pravidel Společné zemědělské politiky ministr Jurečka zdůraznil, že je důležité, aby se zástupci členských států EU dohodli na usnadnění administrativních procedur, které dopadají na zemědělce a jejich činnost. Mezi prioritní oblasti, kde je nutné snížit byrokratickou zátěži, patří především pravidla pro povinné ozelenění, mladé farmáře, aktivní farmáře, dobrovolnou podporu vázanou na produkci a pěstitele ovoce a zeleniny.
Zástupci visegrádského zemědělství projednávali také lesnictví a novou lesnickou strategii EU. Podle názoru české strany by mělo zůstat lesní hospodářství i nadále v kompetenci členských států a Lesnická strategie EU by měla být spíše dobrovolným nástrojem.
Na dvoustranném jednání se ministr Jurečka sešel s maďarským ministrem zemědělství Sándorem Fazekasem. Tématy jejich schůzky byly geneticky modifikované organizmy, zdanění dováženého zboží a příprava smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými (Transatlantické obchodní a investiční partnerství).
Hynek Jordán
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství
Další články v kategorii Zemědělství
- Rybáři chtějí víc lovit kormorány. Nepomůže ani masakr, varují ornitologové (26.01.2026)
- Lednové mrazivé počasí je pro vinohrady dobrá zpráva, chrání je před chorobami (26.01.2026)
- Priority ministra Šebestyána: Zemědělství a potravinářství jsou strategické sektory. Cílem je vyrábět potraviny v ČR, ne vyvážet mléko a dovážet jogurty (25.01.2026)
- Chov prasat v Česku se po oživení z minulých let znovu dostává do ztráty (23.01.2026)
- Nodulární dermatitida stále není pod kontrolou (23.01.2026)
- Ministři zemědělství Česka a Slovenska chtějí posilovat spolupráci jednotlivých sekcí svých úřadů i partnerství v rámci Visegrádské skupiny (23.01.2026)
- Němcům na potravinářském veletrhu chutnají české škvarky, pohankový med i pivo (23.01.2026)
- V Brozanech zahájili obránci zvířat sérii happeningů zaměřených na klecové chovy (23.01.2026)
- Z bioplynové stanice na Rychnovsku uniklo tekuté hnojivo, hasiči postavili hráze (22.01.2026)
- Šebestyán navrhl vládě, aby se vodní infrastruktura počítala do obranných výdajů (22.01.2026)

Tweet



