Ministr Milek a jeho saský protějšek Schmidt se shodli, že Česko je pro ostatní státy inspirací v boji s africkým morem prasat
13.06.2018 | MZe ČR
Africký mor prasat a precizní zemědělství byla témata jednání ministra zemědělství Jiřího Milka se státním ministrem životního prostředí a zemědělství Spolkové země Sasko Thomasem Schmidtem. Rozhovor se týkal také budoucí podoby Společné zemědělské politiky (SZP) a zastropování přímých plateb.
„Koncept precizního zemědělství podporujeme a snažíme se ho u nás popularizovat a získávat know-how ze zahraničí. Navázali jsme například spolupráci s University of Nebraska, v březnu v Praze jednali zástupci Louisiana State University a v létě zástupci našeho Ministerstva a Ústavu zemědělské ekonomiky a informací navštíví v Sasku školní a experimentální farmu v Köllitsch. Na letošní říjen chystáme do Prahy konferenci zaměřenou na precizní zemědělství,“ řekl ministr zemědělství Jiří Milek.
Precizní zemědělství využívá moderní přístupy hospodaření v rostlinné i živočišné výrobě. Zahrnuje udržitelné hospodaření s přírodními zdroji formou precizních postupů, udržitelnou zemědělskou produkci při snižujících se dopadech na životní prostředí a produkci kvalitních a bezpečných potravin. Jde o typicky mezioborovou disciplínu, která v sobě musí efektivně skloubit nejmodernější poznatky z technických, biologických a ekonomických věd.
Velkou pozornost při jednání se svým saským protějškem věnoval ministr Milek africkému moru prasat (AMP). Připomněl, že ČR je jedinou zemí v Evropě, které se podařilo udržet AMP v uzavřené zamořené oblasti a zabránilo se proniknutí nákazy do domácích chovů. „Zavedli jsme například taková opatření, jako zástřelné v postižené oblasti a důsledné vyhledávání uhynulých divokých prasat. V Bruselu jsem také hned po svém nástupu inicioval jednání, aby státy Evropské unie zahájily výzkum k nalezení účinné vakcíny. Ta je totiž jedinou možností, jak se afrického moru prasat zbavit,“ uvedl Jiří Milek.
Pokud jde o novou podobu SZP, ministr Milek zopakoval, že nejproblematičtějším bodem je část týkající se zastropování přímých plateb a degresivity. „Podle našeho názoru je na členském státu, aby si sám rozhodl na základě svých specifik a potřeb, které nástroje v rámci spektra opatření jako je zastropování, degresivita či redistributivní platba zavede,“ řekl ministr zemědělství Milek.
Sasko a ČR mají tradičně dobré hospodářské vztahy. ČR patří mezi nejdůležitější obchodní partnery této spolkové země. V roce 2017 dosáhl obrat zahraničního obchodu ČR – Sasko hodnoty 6,79 mld. euro, objem vývozu z ČR do Saska byl 4,735 mld. euro (podíl 9,1 % na celkovém dovozu do Saska). Objem dovozu do ČR ze Saska dosáhl výše 2,056 mld. euro.
Tiskové oddělení Ministerstva zemědělství
Další články v kategorii Zemědělství
- Výběry býků startují - tipy na úspěšný nákup (16.02.2026)
- Kaňon, který by neměl existovat. Sedmý div Georgie vznikl chybou farmářů (16.02.2026)
- Pojišťovny: Škod v zemědělství loni ubylo, extrémní výkyvy ale zůstávají (16.02.2026)
- Zemědělci z V4 žádají navýšení rozpočtu zemědělské politiky EU o 500 miliard eur (14.02.2026)
- Hlášení podrývání v LPIS – rozšíření plodin (13.02.2026)
- Na Hradecku začala likvidace chovu s ptačí chřipkou, utraceno bude 6800 kachen (13.02.2026)
- Informace z jednání francouzských plemen (13.02.2026)
- Srbští farmáři protestují proti nízkým cenám „mléčnou blokádou” (13.02.2026)
- Pestrá krajina vzniká díky individuálnímu přístupu sedláků k místům, kde žijí a hospodaří (13.02.2026)
- Vinaři: Voda a její udržení v půdě je největší výzvou ve vinohradnictví v Česku (12.02.2026)

Tweet



