Ministr Petr Bendl navštívil Turkmenistán
06.05.2013 | MZe ČR
I když vzájemný obchod mezi Turkmenistánem a Českou republikou zatím není velký, obchodní příležitosti existují. Zejména potravináři by v této zemi měli šanci založit společné podniky. Tak hodnotí svoji třídenní návštěvu Turkmenistánu ministr zemědělství Petr Bendl, který tam byl na pozvání prezidenta Gurbangulyho Berdymuchamedova. S ním se také sešel k jednání.
„Setkání s prezidentem naznačilo, že máme společnou obchodní politiku. Jsou připraveny některé smlouvy a dohody, jako třeba dohoda o zamezení dvojího zdanění,“ říká Petr Bendl. Vzhledem k velké vzdálenosti od České republiky je to podle ministra příležitost spíše pro velkou firmu, která v této části světa již podniká a umí se orientovat na Dálném východě.
Ministr Bendl se v Ašchabadu zúčastnil i konference o chovu achaltekinských koní, která se konala v rámci Svátku koní. Česko patří mezi zakládající členy Asociace chovatelů achaltekinských koní. „Jsem rád, že pokud jde o chov krásných achaltekinských koní, jsme v Evropě třetí za Německem a Francií. Achaltekince odchované u nás lze nalézt i na africkém či jihoamerickém kontinentě a ve většině zemí našeho kontinentu,“ vysvětluje Petr Bendl.
V České republice chová zhruba šest významnějších chovatelů asi 120 koní tohoto plemene, u kterého je pověstná vytrvalost. Achaltekinští koně jsou emočně velmi inteligentní a dokážou se obdivuhodně naladit na stejnou vlnu se svými jezdci. Vyžadují však korektní a spravedlivé zacházení.
Součástí oslav turkmenského Svátku koní byl i veletrh s potřebami pro chov. Mezi několika desítkami vystavujících firem byla poprvé i česká společnost Diabas Vamberk, která se zabývá výživovými doplňky a celkovou výživou koní, psů, selat.
V delegaci, která ministra 25. až 27. dubna doprovázela, byli i ředitel Národního hřebčína Kladruby nad Labem Jiří Jehlička a šéfové dvou zemských hřebčinců – Písek a Tlumačov – Karel Kratochvíle a Antonín Černocký a předsedkyně Českého svazu chovatelů Achal Teke Petra Marešová.
Jan Žáček
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství
Další články v kategorii Zemědělství
- Studie: Menší pole mohou snížit počet hrabošů v krajině i škody na úrodě (27.04.2026)
- Ruská továrna na hnojiva byla cílem ukrajinských dronů v dubnu již podruhé (27.04.2026)
- Sehnat půdu v Praze není pro malé farmáře problém, chybí jim metodika (27.04.2026)
- Sedláci v ASZ ČR nepodporují plošnou aplikaci hubících prostředků proti hraboši polnímu (24.04.2026)
- Značku Výrobek roku Libereckého kraje ponese dalších deset regionálních výrobků (24.04.2026)
- SZIF zveřejnil analýzy k dotacím Agrofertu, chce předejít spekulacím (24.04.2026)
- Jarní mrazy ohrožují třešně, jabloně i brambory, na hodnocení dopadů je brzy (24.04.2026)
- Půda pro mladé zemědělce v ohrožení. Vládní poslanec navrhuje omezení pachtu státních pozemků (24.04.2026)
- EK navrhla pozastavení akreditace slovenské zemědělské platební agentuře PPA (23.04.2026)
- Rusko do prosince prodloužilo omezení vývozu hnojiv (23.04.2026)

Tweet



