Ministr zemědělství ke slintavce a kulhavce: Žádám zemědělce i veřejnost, aby dodržovali všechna nařízená i preventivní opatření
01.04.2025 | MZe ČR
Tisková zpráva — Vzhledem k situaci s nákazou slintavky a kulhavky v okolních státech apeluje ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na chovatele i na veřejnost, aby dodržovali mimořádná veterinární opatření (MVO) a všechna preventivní opatření, která pomáhají minimalizovat zavlečení nákazy do ČR. Dnes ministr jednal o aktuální situaci se zástupci nevládních zemědělských organizací a chovatelských svazů. Informoval je také o zpřísnění MVO a chystaném testování mléka.
„Apeluji především na všechny zemědělce, ale i drobnochovatele, aby dodržovali nařízená opatření a opravdu je neporušovali. Není v ničích silách zkontrolovat každé auto, a proto opravdu žádám, aby nepřeváželi žádná zvířata, ani výrobky z nich z oblastí s nákazou. I jedno jehně dovezené z těchto oblastí je velký hazard. Nákaza přináší obrovské riziko pro celý sektor zemědělství a všichni musíme zodpovědným přístupem pomoci, aby následky byly co nejmenší, nejlépe žádné,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.
Od zítra začne ve spolupráci se Státní veterinární správou (SVS) preventivní testování mléka v Jihomoravském kraji u chovatelů s více než 100 kusy dojnic, v okrese Hodonín a Břeclav i u menších chovatelů. V mléce je přítomnost viru prokazatelná tři až pět dní před vypuknutím příznaků u zvířete, proto testování může značně zbrzdit přenos viru. „Chci ale zdůraznit, že tepelně zpracované či pasterizované mléčné výrobky nepředstavují pro spotřebitele žádné riziko,“ uvedl Výborný. Dále se v nejbližších dnech plánují serologická vyšetření ulovené volně žijící zvěře.
Zástupci zemědělských organizací dnešní společné jednání i postup SVS a Ministerstva zemědělství ocenili, informovali ministra o situaci v zemědělských provozech. Diskutována byla i možná přísnější preventivní opatření. „Prosím i veřejnost, aby skutečně minimalizovala pohyb v okolí zemědělských podniků. Pokud je to jen trochu možné, vyhněte se prosím turistickým cestám přes pastviny a farmy, je to nyní opravdu důležité,“ uvedl ministr Výborný. Ministr zemědělství je a bude se zástupci zemědělců v kontaktu a podle aktuálních potřeb svolá další společné jednání.
Od dnešní půlnoci bude platit také zpřísnění MVO vydaných Státní veterinární správou. Dezinfekce a kontrola na hranicích se rozšiřuje o hraniční přechod Halámky-Gmünd a rozšiřuje se kategorie zakázaných dovážených produktů o vedlejší produkty živočišné výroby, jako je např. masokostní moučka. Dále se zakazuje ošetřování a úprava kopyt a paznehtů a stříhání ovcí formou služby.
Karla Mráčková
zastupující tisková mluvčí Ministerstva zemědělství
Další články v kategorii Zemědělství
- Nové ohnisku ptačí chřipky, bylo potvrzeno ve Starém Bydžově na Královéhradecku (19.03.2026)
- Koncem března bude v ČR k dispozici vakcína proti dalším typům katarální horečky ovcí (19.03.2026)
- Na velikonoční traktor i kraslice do Čáslavi! Národní zemědělské muzeum Čáslav zahajuje sezónu (19.03.2026)
- V Řecku se objevila slintavka a kulhavka (19.03.2026)
- Intersucho: Minimum srážek za poslední tři týdny se už začíná v půdě projevovat (18.03.2026)
- Na podporu způsobu využití půdy v souladu s ochranou a zlepšením životního prostředí, krajiny a jejich vlastností SZIF vydá více než 168,5 milionu korun (18.03.2026)
- Na farmě v Dolní Lutyni pěstují rajčata bez pesticidů. Úrodu chrání přirození nepřátelé škůdců (18.03.2026)
- VideoKakaové boby nejdou na odbyt, dopady pociťují farmáři v západní Africe (18.03.2026)
- Kalendář výběrů a dražeb pro 2. turnus 2026 (18.03.2026)
- Veterináři v Pardubickém kraji odebrali 107 prasat kvůli špatným podmínkám chovu (18.03.2026)

Tweet



