Mlynáři zaplatí zemědělcům za obilí při stejné kvalitě stejně ja
21.07.1999 | Zemědělec
Agrární noviny (Agroweb) 21.7.1999
Mlynári zaplatí zemedelcum za obilí pri stejné kvalite stejne jako stát
Ceny mlýnu za potravinárskou pšenici "budou v souladu se státem garantovanou cenou," - to je záver vcerejšího predstavenstva Svazu prumyslových mlýnu (SPM). V rozhovoru pro Agrární noviny to uvedl šéf SPM Martin Rupert. Zduraznil pritom, že mlynári nemají tendenci krátkodobe na zemedelcích vydelávat a mají naopak zájem na dlouhodobých korektních vztazích.
I proto je SPM podle Ruperta SPM znepokojen napríklad cenovým vývojem u potravinárského žita, nebot mlynári by jej rádi nakupovali od tuzemských producentu - je však otázka, zdali žito pri soucasných cenových signálech zemedelci pro príští rok zasejí. Také podle místopredsedy SPM Martina Turínka mohou prvovýrobci ocekávat od mlynáru za potravinárskou pšenici pri parametrech stanovených SFTR cenu, kterou fond vyhlásil. "Osobne nevidím duvod, proc by meli za stejnou kvalitu platit mlynári více," uvedl Turínek k výrokum ministra zemedelství Jana Fencla, který na vyšší cenovou úhradu za pšenici od mlynáru nekolikrát apeloval. Pokud by však byly kvalitativní parametry dodané pšenice "výrazne vyšší" než parametry stanovené SFTR, pak by byli mlynári podle Turínka ochotni zaplatit za tunu i 3500 až 3600 korun. "Jde predevším o hodnotu pádového císla," upresnil dominantní hledisko mlynáru Turínek. Upozornil však, že signály o kvalite letošní sklizne, které mlynári mají, nejsou z pohledu pádového císla nijak optimistické.
Pokud by se naplnila hrozba ministra Fencla, že bude SFTR vykoupenou potravinársko pšenici uvolnovat na tuzemský trh za ceny významne vyšší, než za které jí vykoupí, považoval by to Turínek za monopol státu ruku v ruce s prvovýrobci. Mlynári by potom zrejme hledali jiné možnosti získání suroviny. "Takový krok bych ale na míste pana ministra velmi peclive zvažoval. Nebylo by vhodné, aby se v prípade obilí udelali stejné chyby jako v komodite mléko, kde státní intervence do trhu probehla dost neštastným zpusobem," varuje Turínek.
Další články v kategorii Zemědělství
- V Žatci vytvořili výukové materiály k přiblížení chmelařské tradice žákům (25.02.2026)
- Chumecký mlýn – zlatá medaile v programu Pestrá krajina 2025 (25.02.2026)
- USA se na Trumpův pokyn vrací ke glyfosátu. Ministr Kennedy otočil (25.02.2026)
- SZIF posoudí vložení Agrofertu do fondu RSVP Trust a ukončí vyplácení podpor (25.02.2026)
- Ministr Šebestyán v Bruselu: Apelujeme na jasný a včasný legislativní rámec nové společné zemědělské politiky a potřebná opatření pro stabilitu sektoru (24.02.2026)
- Plzeňský kraj začne v létě stavět v Klatovech farmu pro střední školu za 75 mil. (24.02.2026)
- Pěstování révy vinné v České republice v roce 2025 (24.02.2026)
- Dozorčí rada SZIF chce v úterý slyšet plán k vymáhání dotací od Agrofertu (24.02.2026)
- Česko žádá vyšší rozpočet pro zemědělství na roky 2028 až 2034, uvedl Šebestyán (24.02.2026)
- Zemědělci na Vysočině zvýšili dodávky mléka, zvířat ve velkých chovech ubylo (24.02.2026)

Tweet



