MODEL THIN-CLIENT/SERVER COMPUTING - MOŽNOSTI SPRÁVY POČÍTAČOVÉ SÍTĚ

Model Thin-client/server computing - possibilities of computer network management

Jiří Vaněk

Adresa autora:

Katedra informačních technologií, PEF ČZU v Praze, 165 21 Praha 6

e-mail: vanek@pef.czu.cz

Anotace:

Příspěvek se zabývá problematikou správy počítačové sítě. Je orientován na model Thin-client/server computing a jeho implementaci v prostředí počítačové sítě PEF ČZU v Praze.

Summary:

The paper describes possibilities of computer network management. It is oriented to Thin-client/server computing model and his implementation in environment of the PEF CZU network.

Klíčová slova:

Tenký klient, správa stanic, síťový operační systém, Citrix MetaFrame, MS Windows NT Server

Key words:

Thin-client, desktop management, network operating system, Citrix MetaFrame, MS Windows NT Server

1. Úvod

Nasazení prostředků výpočetní techniky ve všech sférách lidské činnosti se neustále velmi rychle zvyšuje. Stále více počítačů je spojeno v počítačové síti, je tedy využíváno jako pracovní stanice počítačové sítě. Uživatelé - zaměstnanci jsou rozmístěni v pobočkách na rozlehlém území, mohou pracovat doma nebo se nalézat na mnoha dalších místech, například u zákazníků. Tato skutečnost přináší řadu nových úkolů pro oddělení informačních technologií. Do popředí zájmu řady manažerů IT se proto zákonitě stále více prosazuje snaha o efektivní řízení nákladů na správu počítačové sítě. Požadavkem je zajistit odpovídající výkon aplikací, jednoduchou a efektivní správu a podporu uživatelů i dostatečnou bezpečnost. To vše ve spojení se zachováním přístupu k firemním aplikacím uživatelům bez ohledu na jejich připojení, umístění nebo klienská zařízení. Jednou z možností řešení dané problematiky, je technologie Thin-client/server computing.

2. Thin-client/server computing

Technologie tenkého klienta (thin-client/server computing) je model, ve kterém jsou aplikace zpřístupňovány, spravovány a provozovány 100% na serveru. Tato technologie poskytuje výhody lepší správy, přístupu, výkonu a bezpečnosti, které pomáhají snižovat náklady na celkové vlastnictví. Klientská zařízení, ”tlustá” či ”tenká”, mají okamžitý přístup k firemním aplikacím přes server, bez nutnosti přepisu těchto aplikací nebo jejich nahrávání (download). Technologie tenkého klienta navíc pracuje se stávající výpočetní infrastrukturou a na stávajících standardech. Proto se v řadě případů velmi rychle stává nejjistější a nejbezpečnější cestou ke snížení celkových nákladů na informační systémy organizací.

Technologie tenkého klienta přináší oproti dosavadním řešení výhody především z následujících hledisek:

Správa (Management)

Tradiční správa aplikací je velmi časově náročná, drahá a obtížná. Administrátoři musí nejenom fyzicky instalovat aplikace každému uživateli, ale musí také zajistit podporu uživatelů, udržovat vícenásobné kopie systémů a provádět replikaci dat. Při stovkách uživatelů tak rostou náklady na správu systému velmi rychle a nekontrolovaně.

Přístup (Access)

Dnešní výpočetní systémy organizací jsou často tvořeny řadou různých typů desktop zařízení, síťového propojení a operačních systémů. Přístup k životně důležitým windows aplikacím je obtížný nebo v případě intranet/internet síťovému systému nemožný a často vyžaduje nákladný upgrade, problematický emulační software a kompletní přepis aplikací.

Výkon (Performance)

Většina firemních aplikací dnes vyžaduje rychlé síťové propojení a výkonné desktop počítače. Tyto typy aplikací kladou velké nároky na zahlcené firemní sítě a poskytují velmi nízký výkon přes pomalejší spoje. Následkem toho se mnoho uživatelů jednoduše vyhýbá používání těchto životně důležitých aplikací a dat k plnění svých pracovních úkolů. Potom jsou často výsledkem zbytečné pracovní činnosti a podstatné snížení výkonnosti.

Bezpečnost (Security)

Bezpečnost je další problém, protože v tradiční klient/server architektuře jsou kritické aplikace a data jak na serveru, tak na klientských stanicích, navíc s různým prostorovým rozmístěním. Toto nejen zvyšuje riziko neautorizovaného přístupu, ale také možnosti ztráty nebo krádeže citlivých informací.

3. MS Windows NT Server Terminal Edition a Citrix MetaFrame

Základem řešení je využití možností systému MS Windows NT Server Terminal Edition. Jedná se o novou technologii založenou na operačním systému MS Windows NT Server, která poskytuje klientům přístup k aplikacím pro Windows běžícím výhradně na serveru. Server přijímá a zpracovává všechny vstupy z klávesnice a myši od klientů a vrací na obrazovku odpovídající výstupy (pro OS i aplikace). Dovoluje funkčnost 32bitových Windows z tzv. Windows terminálu.

Nad prostředím MS Windows NT Server TE lze dále využít nadstavbového produktu firmy Citrix. Jedná se o produkty Citrix WinFrame a dnes zejména Citrix MetaFrame, které podporují tenkého klienta také z dalších prostředí, například Unix, Mac, nebo MS-DOS.

Uvedené řešení podporuje všechny běžné síťové protokoly a připojení (vysokorychlostní analogové modemy, ISDN, Frame Relay, X.25, 10/100 Mb Ethernet, Token Ring, ATM, FDDI, atd). Velkou výhodou je implementace protokolu ICA (ICA - Internet Communications Protocol), který je optimalizován i pro nízké rychlosti (14,4 Kb/s).

Z uvedených vlastností vyplývá možné výhodné použití technologie tenkého klienta v následujících firemních řešeních:

· firma s pobočkami (Branch Computing)

· heterogenní prostředí (Cross-platform Computing)

· webové aplikace Web Computing

· vzdálený přístup (RemoteComputing)

Kde je obecně výhodné tento systém použít:

· uživatelé pracují s několika základními aplikacemi,

· více uživatelů sdílí jeden počítač,

· využití stávajících počítačů kategorie PC bez nutnosti HW modernizace (lze provozovat na minimální konfiguraci - např. PC 386)

· využití starých terminálů,

· zajištění maximální bezpečnosti,

· potřeba značného množství vzdálených dat, …

4. Instalace na PEF ČZU

V rámci řešení efektivního provozu LVT na PEF ČZU v Praze bude systém Windows NT server 4.0 Terminal Edition s nadstavbou Citrix MetaFrame v provozu od ZS 1999/2000. V současné době probíhá instalace a testování. Využití se předpokládá především pro řízení některých aplikací v rámci výuky v počítačových laboratořích (platforma systému Windows a Windows aplikací).

Celý systém je provozován na serveru 2 x P 350, 512 MB RAM, 2 x 9 GB HDD, kde je instalován MS Windows NT Server 4.0 Terminal Edition s nadstavbou Citrix MetaFrame 1.8. Zprostředkovává terminálovou emulaci na klientských stanicích na většině učeben (E 6, E 7, E 9, E13, E 14), což představuje 50 stanic. Uvedené řešení není zatím provozováno na LVT E 12, kde je zařazována speciální výuka a LVT E 2, kde se využívá možností operačního systému Linux. Nic však nebrání v případě potřeby tento systém provozovat i zde.

Na LVT je ale stále možné používat původní prostředí MS-DOS a Windows 3.11, což je výhodné pro provoz některého vyučovaného programového vybavení (například některé účetní programy, atd.).

Závěr

Řešení pomocí tenkých klientů v podnikových sítích je jednou z možností, která se dnes manažerům IT nabízí. Mnoho uživatelů bude i nadále potřebovat flexibilitu, rozšiřitelnost a výkon klasického PC. Na druhé straně to řada uživatelů nepotřebuje nebo není žádoucí, aby pracovala na běžném PC. V těchto případech se technologie Thin-client/server computing může stát optimálním řešením, které zaručí snížení dlouhodobých nákladů a poskytne uživatelům takové výpočetní prostředí, které je pro jejich práci nejvhodnější.

Literatura:

[1] http://www.microsoft.cz/products/windows/ntserver/terminalserver/

[2] http://www.citrix.com

[3] http://www.thinclient.cz

[4] Stanka, J., Vaněk, J., Klubal, T.: Provoz LVT PEF v ZS, PEF ČZU v Praze, 1999

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info