MZe vydalo publikaci k možnostem energetického využití biomasy
08.01.2014 | APIC-AK
Na konci loňského roku MZe vydalo publikaci „Možnosti energetického využití biomasy“, která vznikla jako doplněk vládou ČR schváleného Akčního plánu pro biomasu v ČR na období 2012 - 2020 (dále APB), jehož cílem bylo především vymezit vhodná opatření a principy, která pomohou k efektivnímu a účelnému využití energetického potenciálu biomasy.
Biomasa v dnešní době hraje významnou roli nejen v oblasti zemědělství, ale i v oblasti energetiky. Přínosy biomasy v zemědělské oblasti jsou nejen diverzifikace zemědělského hospodaření, ale také příspěvek k rozvoji biodiverzity české krajiny a rovněž harmonizace s půdoochrannými a protipovodňovými opatřeními. V energetice její využívání představuje významný a rozvíjející se obor hospodářské činnosti i přes to, že vyrobený objem energie z biomasy nemůže konkurovat primárním zdrojům. Vedle energetického přínosu biomasy pro diverzifikaci a změnu energetického mixu české energetiky lze spatřovat přínos využívání biomasy především v lokální energetické soběstačnosti, v pozitivním vlivu na zaměstnanost, v rozvoji lokální ekonomiky, ale také i z hlediska environmentálního.
Cílem této publikace bylo vytvořit souhrn APB a přiblížit možnosti energetického využití biomasy široké veřejnosti. Tento materiál přináší ukázky opatření navrhovaných v APB v praxi ze tří nejdůležitějších pohledů, a to z pohledu zemědělce, obce a běžné domácnosti. Publikace se dále snaží usnadnit jednotlivým subjektům orientaci v legislativních postupech, povolovacích procesech a shrnuje možná energetická využití, která biomasa nabízí. Materiál zároveň obsahuje informace o konkrétních realizovaných projektech a další užitečné informace.
Publikace ke stažení (PDF, 3 MB)
Další články v kategorii Zemědělství
- Zhodnocení pátého roku systému kvality Q CZ pro konzumní brambory (20.01.2026)
- Moravští vinaři: Zimní práce pokračují, mrazy z uplynulých dnů vinice neohrozily (20.01.2026)
- Povinnost ohlašování dovozu sadby chmele pokračuje (20.01.2026)
- Rodinné farmy pomáhají zajistit potravinovou bezpečnost na celém světě (19.01.2026)
- Kanada sníží cla na čínské elektromobily, Čína na zemědělské produkty z Kanady (19.01.2026)
- Z jihu Moravy do Evropy. MoravoSeed se věnuje šlechtění osiv už 35 let (19.01.2026)
- Spolek zveřejnil záběry bití krav na šesti farmách, SVS je prověří (19.01.2026)
- Hrabošů ke konci roku rapidně přibylo ve Zlínském a Olomouckém kraji (19.01.2026)
- Šebestyán: Budu spolupracovat se všemi nevládními zemědělskými organizacemi (16.01.2026)
- Zahraniční obchod ČR se zeleninou měl v roce 2024 rekordní schodek 13,5 mld.Kč (16.01.2026)

Tweet



