Na farmářský trh zjara
13.11.2012 | APIC-AK
Zima a plískanice vyhání malé a střední farmáře z tržišť a my jsme ještě na rozloučenou s létem a slunnými podzimními dny pořídili pár posledních snímků z tohoto dění ve Frýdlantu. Objevili jsme mezi stánky i vítězné regionální potraviny ze soutěže Libereckého kraje. Tamní agrární komora s těmito soutěžemi začala před více než sedmi lety a nyní se k ní přidalo svým projektem i ministerstvo zemědělství.
Potěšilo nás, že mezi prodejci velmi lahodných ovčích a kozích sýrů byli i tací, co se zúčastnili na jaře v pražských Holešovicích veletrhu TOP Gastro. Zatímco tam nabízel olešnické sýry majitel a zakladatel farmy Dolenec ve Zlaté Olešnici Jiří Vrkoslav, tentokrát ve Frýdlantu prodával sýrové dobroty jeho vnuk. Dědečka prý bude rád pozdravovat i s tátou, který v útrobách stánku krájel na ochutnávku příchozím drobné kostičky několika druhů sýrů. Jak prozradil, na chovu ovcí, koz a krav s výrobou tvarohu a sýrů se podílí celá rodina.
„Naše výrobky jsou ekologicky čisté, bez konzervačních a zahušťovacích přísad, s vysokým obsahem bílkovin a zdraví prospěšného mléčného tuku. Jogurty, tvarohy a sýry vyrábíme pomocí živých mléčných, jogurtových a speciálních sýrařských kultur. Přítomnost kyseliny mléčné v jogurtech pomáhá k lepšímu využití vápníku a fosforu v lidském organismu. Jsou snadno stravitelné, obnovují mikroflóru trávicího traktu zejména po aplikaci antibiotik, zvyšují detoxikační kapacitu jater,“ prozradil farmář Vrkoslav, z této dynastie prostřední. Jejich stádo „českých strak“ se pase výhradně na loukách chráněné krajinné oblasti Jizerské hory, které nejsou chemicky ošetřovány. „Rychlost, s jakou dokážeme mléko zpracovat a výrobky distribuovat, zaručuje absolutní čerstvost a kvalitu. Věříme, že návratem k původním recepturám a regionálním specialitám příjemně obohatíme nabídku trhu,“ dodal.
zdroj: Eugenie Línková
Další články v kategorii Zemědělství
- Řecká vláda by mohla změnit přístup k zemědělským blokádám, naznačil ministr (31.12.2025)
- Polští zemědělci ve velkém blokovali silnice. Protestovali proti Zelené dohodě i levnému dovozu z Ukrajiny (31.12.2025)
- Farma Vojtěška – stříbro v soutěži Farma roku 2025 (30.12.2025)
- Vizovická likérka Rudolf Jelínek loni investovala do digitalizace výroby (30.12.2025)
- Jak na prevenci respiračních onemocnění (29.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 52 (29.12.2025)
- Norský start-up vyvinul autonomního robota s umělou inteligencí pro úsporné hubení plevele (29.12.2025)
- Řečtí zemědělci se po vánoční pauze vrací k blokádám silnic a přechodů (28.12.2025)
- Česko chce flexibilitu v zemědělské politice. Může to být ale dvojsečné (27.12.2025)
- Babiš vloží Agrofert do fondu RSVP Trust (23.12.2025)

Tweet



