Na Kubě vznikne první americká továrna po více než půlstoletí
16.02.2016 | FinančníNoviny.cz
Na Kubě vznikne první americká továrna po více než padesáti letech. Informovala o tom agentura AP. Malá americká firma Cleber dostala minulý týden povolení od Obamovy vlády montovat ve zvláštní ekonomické zóně nedaleko Havany malotraktory pro soukromé kubánské zemědělce. Výroba by měla začít nejpozději v prvním čtvrtletí příštího roku, ročně hodlá firma vyprodukovat asi tisícovku traktorů. Kubánská vláda projekt přivítala.
Firmu Cleber, se sídlem v americké Alabamě, založili loni dva softwaroví inženýři Horace Clemmons a Saul Berenthal, který z Kuby emigroval jako šestnáctiletý. Na Kubě hodlají začít zprvu s asi 30 místními zaměstnanci a zpočátku budou díly pro traktory dovážet z USA, později by je rádi vyráběli na Kubě. Firma musí ale dodržet podmínku, že výrobky bude prodávat jen soukromému sektoru či nevládním organizacím.
Pro americké investice na Kubě platí od začátku 60. let hospodářské embargo, které USA zavedly mimo jiné v reakci na zestátnění zahraničních společností, včetně amerických, komunistickým kubánským režimem. V téže době obě země přerušily diplomatické styky, které obnovily loni v červenci.
Hospodářské embargo stále platí, zrušit ho může pouze Kongres USA, v němž mají většinu republikáni. Demokratický prezident Barack Obama se ale snaží využívat svých pravomocí k uvolnění obchodních aktivit, které Kongres výslovně nezakazuje.
Minulý měsíc bylo například oznámeno, že americké podniky budou moci prodávat zboží kubánským odběratelům na úvěr či spolupracovat s kubánskou vládou na projektech v oblasti veřejné infrastruktury.
Autor: ČTK
Další články v kategorii Zemědělství
- Čtvrtek patřil na Cunkově limousinům (20.02.2026)
- Jaroslav Šebek: Potravinový ombudsman? Jde jen o líbivou politiku, která neřeší podstatu a nepomůže (20.02.2026)
- Zemědělský podnik Agroservis ze Znojemska plánuje halu pro odchov 2200 selat (20.02.2026)
- Turecké zemědělství využívá moderní technologie včetně digitalizace (19.02.2026)
- Jan Štefl: Kontrola eroze půdy v Čechách musí být důslednější než v zemích, kde hospodaří na svém (19.02.2026)
- Reuters: Okurky se v Rusku staly posledním symbolem válečného zdražování (18.02.2026)
- Polský Krakov pokusně nasadí holubům ve městě antikoncepci (18.02.2026)
- Sněmovní výbor doporučil schválit rozpočet ministerstva zemědělství (18.02.2026)
- Bayer zaplatí jedenáct miliard dolarů za urovnání sporů kvůli přípravku Roundup (18.02.2026)
- Spolek shání dobrovolníky na ochranu srnčat před jarním sečením (17.02.2026)

Tweet



