Na návštěvě v píseckém masokombinátu
08.01.2011 | APIC-AK
Těsně před Štědrým dnem navštívil prezident Agrární komory ČR Jan Veleba ZŘUD Masokombinát Písek CZ, Jednal tam s majitelem firmy ZŘUD Čestmírem Motejzíkem a generálním ředitelem Ladislavem Hájkem. Navštívil zcela nový provoz expedice a hlavně konfrontoval problémy zemědělců s potřebou zpracovatelů.
Ukázalo se, že jak producenty, tak potravináře v České republice tíží situace v živočišné produkci. Propad ve stavech skotu a hlavně prasat se dotýkají obou partnerů. Tím, že ubývá jatečných zvířat dochází k nadprodukci zejména obilí.
Přes dopady tíživé situace zemědělců do zpracování jatečných zvířat se právě společnost ZŘUD Masokombinát Písek dostala v soutěži TOP sto nejlepších mezi stovku nejlepších firem v České republice, kterou každoročně vyhlašuje společnost Comenius. A právě při této příležitosti se na Pražském hradě dohodli zástupci píseckého masokombinátu s prezidentem Agrární komory ČR na společném jednání a prohlídce provozu v Písku.
Při této příležitosti se připomnělo, že písecké řeznické řemeslo má velmi pestrou a bohatou historii. Písečtí řezníci měli svůj cech a používali cechovní pečeť s letopočtem 1641. Na počátku 50. let dvacátého století byl v Písku vystavěn jeden z prvních průmyslových závodů na zpracování masa. „Z novodobé historie je dobré si připomenout, že 1. července 1993 státní podnik privatizoval Václav Koranda. Vznikla společnost Masokombinát Písek, s. r. o., která se v roce 2001 transformovala v současnou firmu ZŘUD Masokombinát Písek CZ, a. s., Čestmíra Motejzíka,“ vysvětlil sled událostí v posledních sedmnácti letech Ladislav Hájek.
Dodal, že hned od počátku fungování nové soukromé společnosti se začalo s rozsáhlou rekonstrukcí podniku, jatkami počínaje a expedicí konče. Nemalé investice směřovaly do modernizace provozů a výroby, aby podnik vyhovoval přísným evropským normám a předpisům. „Odměnou“ za nemalé vynaložené úsilí bylo přidělení veterinárního schvalovacího čísla s možností exportu do zemí EU CZ 105. Podnik úspěšně prošel opakovanými kontrolami ze strany veterinárních komisařů Evropské unie. Současný stav technologického vybavení je na vysoké úrovni a v mnoha parametrech se vyrovná špičkovým evropským podnikům.
Další články v kategorii Zemědělství
- Středočeští zemědělci loni sklidili nejvíc obilí od roku 2016 (14.03.2026)
- Ministerstvo vyvrací dezinformace kolem svého rozpočtu: nejde o navyšování dotací, snahou je srovnat dluh, vytvořený předchozí vládou (13.03.2026)
- Svazy chtějí s MZe a MŽP řešit ochranu zvířat, které ohrožují chov či prostředí (13.03.2026)
- Mladí zemědělci v Olomouci soutěžili o postup do finále. Zvítězil Bruno Lipták (13.03.2026)
- Předkupní právo na půdu či lokální produkty ve veřejném stravování jako témata pro senátorku Šípovou (13.03.2026)
- Zemědělský fond bude hospodařit s 45,3 mld. Kč, částka je meziročně vyšší (13.03.2026)
- Poradenství k získání statusu RZH je připraveno. Pomůže i kultivovat prostředí (12.03.2026)
- Na zemědělské dotace dá stát letos čtyři miliardy korun, více než loni (12.03.2026)
- V Zábědově na Hradecku budou hasiči likvidovat šestý velkochov s ptačí chřipkou (12.03.2026)
- InterSucho: Vody v půdě je dost, ale někde méně, než je pro toto období obvyklé (12.03.2026)

Tweet



