Na salmonely nezapomínáme
29.03.2007 | SVS ČR
Hlavním cílem státního veterinárního dozoru je zajistit, aby byly potraviny živočišného původu zdravotně nezávadné, tj. jak se dnes rádo říká bezpečné, to znamená i vejce a drůbeží maso. Státní veterinární správa ČR již od 1. ledna 2007 realizuje v chovech drůbeže programy pro tlumení salmonel a uskutečňuje kroky proti salmonelám v chovech nosnic pro produkci konzumních vajec a v reprodukčních hejnech.
Dalším krokem, který bude následovat je tlumení salmonel v chovech brojlerů. Abychom se dozvěděli, jaká je situace v našich chovech a v chovech ostatních členských států, proběhla na celém území EU od 1. 10. 2005 – 30. 9. 2006 základní studie s cílem zjistit nakolik se v těchto chovech salmonely vyskytují. Na základě výsledků této studie bude evropskou Komisí stanoveno, o kolik se má tento výskyt snížit v určitém časovém období. Podle toho pak všechny členské státy zpracují program tlumení salmonel v chovech brojlerů, který musí odeslat Komisi ke schválení do konce tohoto roku a jeho uplatňování bude závazné od 1. ledna 2009. Stejné závazky má i Česká republika a v praxi to znamená, že od roku 2009 budeme mít v platnosti již tři programy na tlumení salmonel v chovech drůbeže.
Výsledky, které byly dosaženy v této studii byly dnes zveřejněny na stránkách Evropského úřadu pro bezpečnost potravin. Vyplývá z nich, že výskyt nebezpečných sérotypů Salmonella enteritidis a Salmonella typhimurium je v ČR pod celoevropským průměrem. Samozřejmě to není důvod k předčasné radosti a uspokojení. Tato fakta lze chápat jako další výzvu pro zkvalitnění veterinární péče a určitý závazek pro další zintenzívnění preventivní činnosti v chovech drůbeže s cílem zajistit vysoce kvalitní a bezpečné potraviny pro náš stůl.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další články v kategorii Zemědělství
- Lotyšsko prodloužilo zákaz dovozu obilí z Ruska a Běloruska (02.04.2026)
- Ministerstvo zemědělství myslí na budoucnost. Letos poskytne na genetické zdroje 90 milionů korun (02.04.2026)
- Agrofert dokončil nákup nizozemské firmy OCI Ammonia Holding (02.04.2026)
- Prastarý trik na bohatší úrodu brambor: Potřebujete na něj jen čas a vhodné místo (02.04.2026)
- Jak rychle a efektivně pomoci zemědělcům v době drahé nafty? Spotřební daní na naftu (02.04.2026)
- ROZMITAL na AgriShow 2026: novinky, prověřená technika i silná nabídka pro sezónu (02.04.2026)
- Hledá se křeček polní (02.04.2026)
- Jak se dařilo českým zemědělcům v roce 2025? S předsedou ASZ ČR Jaroslavem Šebkem na ČT24 (01.04.2026)
- Zemědělství a lesnictví na brněnském výstavišti (01.04.2026)
- Program Junior teamu ČSCHMS na výstavě v Brně (01.04.2026)

Tweet



