Na unii se lidé ptají jen obecně
07.03.2002 | Hospodářské noviny
I když se Evropská unie skloňuje ve všech pádech, lidé o ní stále nevědí vše, co by měli. Přitom se zdá, že EU bude - alespoň v Česku - jedním z hlavních témat volební kampaně.
Více než třicet tisíc dotazů už zodpověděli operátoři, kteří s občany na bezplatných linkách probírají záležitosti spojené s unií. Tři bezplatné - tzv. zelené telefonní linky - vznikly pod jedním číslem (0800 200 200) loni v říjnu. Sedí u nich zaškolení operátoři, většinou studenti vysokých škol. Na běžné dotazy odpovídají přímo, u složitějších odkazují na další zdroje informací, nebo slíbí tazateli, že odpověď zjistí a při dalším telefonátu mu ji sdělí.
Operátoři vyhotovují týdenní přehledy o počtu hovorů, o pohlaví, věku, profesích, místech působení tazatelů a také o obsahu kladených dotazů. Nejčastěji jsou to obecné otázky: Jaké výhody vstup do EU přinese, kdy u nás bude platit euro, jak to bude s životní úrovní - cenami, mzdami, důchody.
Podobné dotazy přijímají i regionální evropská informační střediska ve všech krajích. Specifičtější jsou už na dispečinku informací pro podnikatele, informačním středisku pro zemědělství a venkov.
Marie Chatardová, ředitelka odboru komunikační strategie na Ministerstvu zahraničních věcí, nicméně přiznává, že lidé očekávají informace o unii hlavně od politiků a médií. K těm oficiálním zatím nemají takovou důvěru.
"Chtěli bychom dosáhnout toho, aby každý věděl, kam se obrátit pro informace o EU. Snadno přístupných stálých zdrojů informací je dostatek, pouze o nich ne všichni vědí," říká Marie Chatardová.
Oficiální infolinka má i svou elektronickou podobu (zelenalinka@eu-info.cz). Vedle toho funguje například Euroscop (www.euroscop.cz), který poskytuje široké spektrum informací - od vzniku EU až po stav předstupních jednání či rozhovory se zajímavými osobnostmi. Od loňského roku obsahuje stránky pro studenty s informacemi o vzdělávacích programech, partnerských školách či jazykových zkouškách.
Po Česku také krouží posádka Evropské jízdy. Navštívila už přes 130 menších měst a obcí.
Další články v kategorii Zemědělství
- Ve velkochovu slepic na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili ptačí chřipku (21.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)
- Projekt Hlídače státu: Agrofert má i přes Babišův střet zájmů zakázky od státu (19.12.2025)
- Itálie a Francie jsou proti rychlému schválení a podpisu dohody Mercosur (18.12.2025)
- Čí zájmy hájí premiér Babiš na jednání Evropské rady k rozpočtu? Naší země, nebo svého agroholdingu? (18.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)

Tweet



