Nad sklizní kukuřice visí otazníky
18.11.2009 | Colosseum
Na nejvyšší hodnotu za posledních téměř pět měsíců vzrostla v rámci včerejší obchodní seance na burze Chicago Board of Trade cena nejaktivnějšího březnového futures kontraktu na kukuřici. Příčinou se staly dešťové srážky, které opětovně přerušily probíhající sklizeň kukuřice a sóji v U.S., přičemž hlavní nebezpečí z toho plynoucí představují snížené výnosy a horší kvalita zrn. Déšť, jež znemožňuje používání těžké techniky při sklizni, je na americkém středozápadě navíc očekáván i v následujících několika dnech. Podle posledních zpráv amerického ministerstva zemědělství (USDA) bylo ve Spojených státech k datu 8.listopadu sklizeno pouhých 37 % z celkového očekávaného objemu letošní sklizně. Podle posledního odhadu USDA z 10.11.09 by měla letošní sklizeň kukuřice v U.S. být druhou největší v historii a dosáhnout 12,921 miliard bušlů. Podle nezávislých analytiků společnosti North American Risk Management Services Inc. zde však, při stávajícím tempu letošní sklizně, existuje reálné nebezpečí sklizení pouhých 50 - 60 % z celkového obejmu kukuřice.
Mezi další nebezpečí patří pak výskyt plísně zvané Vomitoxin, jež napadá zrna kukuřice během sklizně ve vlhkých podmínkách a může při vysoké koncentraci způsobit nechutenství krmeného skotu. V letošním roce byl již výskyt této plísně hlášen ve vzorcích kukuřice sklizených na území U.S. od východní Nebrasky k Ohiu.
Futures na kukuřici s březnovým termínem dodání posílil v rámci včerejší obchodní seance na burze CBOT o 11,75 centů (2,9 %) na uzavírací cenu 417,5 centů za bušl.
Další články v kategorii Zemědělství
- Pole u Olomouce láká zvědavce. Zemědělci na něm pěstují konopí (30.07.2026)
- Cukrovarnické firmě Tereos TTD klesl zisk o víc než polovinu na 209 milionů Kč (30.07.2026)
- Senát má akční plán EU pro hnojiva za nedostatečný, situace je podle něj závažná (30.07.2026)
- Vinaři v Bordeaux měli už dříve problémů dost. Teď se k nim přidaly i požáry (30.07.2026)
- Burčák z nejranějších odrůd bude na jihu Moravy o druhém srpnovém víkendu (29.07.2026)
- Miliardář Jaromír Tesař získá plnou kontrolu nad Pozemkovým holdingem (29.07.2026)
- Umělá inteligence a senzory pomáhají s kontrolou porodů (28.07.2026)
- Zemědělci sklízí rychleji než loni, obilnin posekali polovinu, řepky dvě třetiny (28.07.2026)
- Nejsme pašeráci, jen přežíváme. Proč chudí Kolumbijci neopouštějí pěstování koky (28.07.2026)
- Ministerstvo zemědělství začne opět přijímat žádostí na podporu vodárenské infrastruktury. Na projekty přidá dalších 400 milionů korun (28.07.2026)

Tweet



